Oczyszczanie ścieków

Małopolska: Gm. Niepołomice postawiła na ekologię

Marcin Simiński Dodany dnia: 21 czerwca 2021 09:10

32 mln złotych, 6 lat przygotowań, dwa lata budowy – w gminie Niepołomice  we wsi  Podłęże Zachód powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków.

Obiekt przyjmuje ścieki z sołectw z zachodniej części gminy: Podłęża, Zakrzowa, Zakrzowca, Ochmanowa, Staniątek i Zagórza oraz z Suchoraby i Słomiroga. W ramach inwestycji na terenie oczyszczalni wykonano panele fotowoltaiczne. Energia produkowana przez moduły fotolotnicze będzie używana na potrzeby własne obiektu. Maksymalna moc generatora fotowoltaicznego wynosić będzie 99,75 kWp.  W tym budynku trwa proces oczyszczania biologicznego 2000 metrów sześciennych nieczystości dziennie. Projektanci i inwestorzy pamiętając o dynamicznym rozwoju naszej gminy, pozostawili sobie możliwość rozbudowy oczyszczalni, tak by mogła przyjmować o 1000 metrów sześciennych nieczystości na dobę więcej.

Pomysł budowy oczyszczalni pojawił się w 2015 roku, później długo szukano lokalizacji. Ostatecznie wybrano miejsce przy Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów w Podłężu, czyli w obrębie Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. W 2016 roku Rada Miejska w Niepołomicach podjęła uchwałę o budowie oczyszczalni i zaczęły się konkretne przygotowania. Wybrano najnowocześniejszą technologię membranową, żeby oczyszczalnia nie była obciążeniem dla sąsiadów. Została zaprojektowana i wybudowana nietypowo, jak na tego rodzaju budowle, nie ma przy niej bowiem charakterystycznych rozlewisk. Wszystkie rurociągi, urządzenia, filtry i zbiorniki niezbędne w procesie oczyszczania nieczystości zostały zmieszczone w obrębie budynku. Na zewnątrz więc nie wyróżnia się jakoś szczególnie.

Oczyszczalnia ścieków Podłęże Zachód powstała w ramach programu „Rozbudowa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Niepołomice”, spółka Wodociągi Niepołomice pozyskała na inwestycję dofinansowanie unijne w kwocie 15 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Czy iwestycja doszła do skutku w nowej perspektywnie taryfowej  i przy szalejącej inflacji w bierzący roku 2023 portal poinformuje wkrótce .

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Gmina Niepołomice

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 21 czerwca 2021 09:10
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Sądeckie Wodociągi rozwa…

    Trzeba szukać rozwiązań dla energii elektrycznej, której ceny wzrosły trzykrotnie!

    Modernizacja stacji uzda…

    Nawet 80 mln złotych może kosztować modernizacja głównej stacji uzdatniania wody dla…

    Wodociągi Jaworzno: nie …

    Jaworzno: w ramach usług dodatkowych pługi i piaskarki zamienili na myjki ciśnieniow…

    Woda z kranu jak z butel…

    Mieszkańcy Wrocławia mogą bez obaw pić wodę z kranu bez przegotowania. Wszystko dzi…