Ustawy branżowe

Ponowne wykorzystanie ścieków oczyszczonych

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 30 października 2022 20:08

Na stronach Komisji Europejskiej można już znaleźć Rozporządzenie w sprawie ponownego wykorzystania wody z oczyszczonych ścieków, które ma  obowiązywać od czerwca 2023 r. Ma to być jeden ze sposobów na zatrzymanie deficytu wody w całej Unii Europejskiej.

Przez co rozumie się  „ponowne wykorzystanie wody”? Otóż  to nic innego jak ścieki z oczyszczalni poddawane obróbce do takiej jakości, która umożliwia ich przekazanie z powrotem do obiegu wody w instalacji.

Nie jest tajemnicą, że zasoby wodne UE znajdują się pod coraz większą presją- pustynnienie obszarów rolniczych to także problem w Polsce. Prowadzi to do deficytu wody, tj. sytuacji, w której zasoby wodne są niewystarczające do zaspokojenia potrzeb, oraz do pogorszenia jakości wody. Odpowiedzią na te problemy może być ponowne wykorzystywanie odzyskanej wody z oczyszczonych ścieków w rolnictwie. Właśnie ukazało się specjalne rozporządzenie UE w tej sprawie, które ma zacząć obowiązywać już od 2023 roku. Dokument określa  minimalne wymogi dotyczące jakości wody, zarządzania ryzykiem i monitorowania w celu zapewnienia bezpiecznego ponownego wykorzystania wody.

Wytyczne są uzupełnione kilkoma praktycznymi przykładami, aby ułatwić stosowanie zasad. Ponowne wykorzystanie wody może ograniczyć pobór wody z wód powierzchniowych i podziemnych oraz promować bardziej efektywne zarządzanie zasobami wodnymi poprzez wielokrotne wykorzystanie wody w miejskim cyklu wodnym, zgodnie z celami UE w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

W kraju są już pierwsze instalacje do uzdatniania ścieków oczyszczonych na potrzeby rolnictwa. Mowa tu nie tylko o wodzie ze ścieków,  w całą unijną politykę odzyskiwania zasobów wodnych wpisują się też np. ogrody deszczowe, których i w Polsce już nie brakuje. Nie można zapominać również o budowaniu zbiorników retencyjnych.

Przyjęcie rozporządzenia Bruksela zapowiadała już 3 lata temu, tyle kraje unijne miały czasu, aby się do tego przygotować. Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że dzięki proponowanym działaniom ponowne wykorzystanie wody w rolnictwie mogłoby sięgnąć poziomu nawet 6,6 mld m sześć. rocznie.

Treść przetłumaczonego na język polski rozporządzenia dostępna jest po kliknięciu w poniższy link

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX%3A52022XC0805(01)&from=EN&fbclid=IwAR1XVqPXHkvr78UncB0V4LdmAkGb6rkWOUgzMQjmXjiD2pLh1AXgj-X2MkM

Redaktor Wodociągowiec

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 30 października 2022 20:08
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Wodociągowcu pamiętaj o …

    Wody Polskie bardzo szczegółowo przygląda się pozycjom kosztowym, na które wpływ ma,…

    Wodociągi Puławskie dbaj…

    Drewniany wodociąg przed siedzibą spółki

    Pełne ręce roboty pracow…

    Do końca roku jest co robić

    IGWP przeciwna zmianom w…

    Oficjalne stanowisko IGWP wyraża sprzeciw wobec proponowanym i planowanym zmianom w …