Inwestycje

Budowa kosztowała 22 mln zł

Szymon Różański Dodany dnia: 8 sierpnia 2023 09:38

 

Wielkopolska. Oddano do użytkowania zbiornik retencyjny wód powierzchniowych Tulce, w gminie Kleszczewo. Inwestycja Wód Polskich znacząco przyczyni się do poprawy bilansu wodnego oraz łagodzenia skutków suszy i powodzi.

Najważniejszym zadaniem zbiornika, o pojemności retencyjnej 242 tys. m3 , jest magazynowanie prawie 67 tys. m3 wody, która może zostać wykorzystana dla nawodnień rolniczych, w tym przede wszystkim użytków zielonych. Poprawi się bilans wodny oraz zdolność retencyjna zlewni, a mieszkańcy zostaną zabezpieczeni przed skutkami intensywnych opadów przeplatanych z okresami  długotrwałej suszy.

„Po raz pierwszy w tym miejscu i w podobnym składzie spotkaliśmy się w 2019 roku, żeby podpisać list intencyjny. Byliśmy przekonani, że inwestycja to musi zostać zrealizowana, ponieważ w  Wielkopolsce mamy katastrofalną sytuację suszową. Ten zbiornik będzie pełnił przede wszystkim rolę przeciwsuszową, a z drugiej strony będzie zapewniał wodę dla okolicznych rolników” – powiedział podczas uroczystości  Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Budowę zbiornika Tulce zrealizowano w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 22 mln zł.  Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w kwocie niemal 18 mln zł. Pozostała część została zabezpieczona w ramach współfinansowania krajowego oraz ze środków własnych.

Duże zbiorniki wodne to strategiczne rezerwuary wody w dobie zmian klimatu. Wody Polskie zarządzają niemal 100 wielofunkcyjnymi zbiornikami retencyjnymi. Gospodarstwo planuje też budowę nowych, m.in. Wielowieś Klasztorną w Wielkopolsce czy Kąty-Myscowa na Podkarpaciu. Budowa zbiorników wodnych przez samorządy terytorialne czy rekultywacja wyrobisk pokopalnianych, prowadząca do powstania zbiorników wodnych to także działania wpływające na lokalny bilans wodny i pomagające nam zaadaptować się do zmian klimatu. Tylko działając razem możemy powiedzieć:  stop suszy!

 

Źródło: Wody Polskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 8 sierpnia 2023 09:38
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Półroczne staże dla najl…

    W Białymstoku wiedzą jak zachęcić studentów do pracy w branży

    Nie pachnie ładnie

    NIK: 6 miliardów euro może wynieść kara za niewdrożenie przez Polskę KPOŚK

    Rzeszów: 180 mb kanaliza…

    Kopią, ale nie przeszkadzają

    Zielona Góra - nowa sieć…

    Modernizują sieć deszczową za 56 mln zł