Aktualności od 1 do 10

Lodołamacze w gotowości

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 stycznia 2021 13:38

Niezbędne do walki z zimową powodzią

Lodołamacze w gotowości

Po raz pierwszy od lat 80. ubiegłego wieku zakupiono nowe lodołamacze. Nowoczesne jednostki Wód Polskich stacjonują w Szczecinie, Gdańsku, Włocławku i Wrocławiu i są gotowe do akcji lodołamania. W całej Polsce jest 25 takich jednostek.  Ich praca jest konieczna, by uniknąć niebezpiecznych powodzi zatorowych, które mogą się pojawić zimą.

Bardzo groźna powódź zimowa w Polsce pojawiła się na przełomie grudnia 1981 i stycznia 1982 roku. Z kolei ostatnia akcja lodołamania miała miejsce w 2018 roku, kiedy powstały zatory lodowe na Odrze. Poniżej przedstawiamy informacje o flocie lodołamaczy Wód Polskich i fakty na temat przyczyn powstania powodzi zatorowych oraz sposobów zapobiegania zagrożeniu.

Flota lodołamaczy Wód Polskich składa się obecnie z 25 jednostek – Puma, Sokół, Orkan i inne statki o podwójnym kadłubie, przeznaczone do pracy w ekstremalnych warunkach, są gotowe do podjęcia akcji lodołamania – gdy tylko pojawi się zagrożenie. Kolejne lodołamacze już powstają w polskich stoczniach. Docelowo we flocie PG W WP ma być ich 30.

Lodołamacze są niezbędne do usuwania zatorów, jakie mogą się pojawić w różnych predysponowanych do tego miejscach. Szczególnie zagrożony jest rejon Dolnej Wisły, z uwagi na dwa miejsca – zbiornik we Włocławku i samo ujście Wisły. Newralgiczny jest również rejon Dolnej Odry, zwłaszcza Odra graniczna.

Od 1 grudnia 2020 roku do udziału w akcji lodołamania na Odrze granicznej na obszarze administrowanym przez Wody Polskie RZGW w Szczecinie, przygotowanych jest 7 polskich lodołamaczy. W gotowości pozostaje jeszcze jeden dodatkowy lodołamacz, gotowy do akcji w razie potrzeby. Do działania przygotowanych jest także 6 lodołamaczy niemieckich.

- Wody Polskie RZGW w Szczecinie oraz nasi partnerzy niemieccy są gotowi do działania. Od kilku dni prognozy pogody wskazują, że możliwe są regularne spadki temperatur poniżej zera, co w oczywisty sposób powoduje, że jesteśmy czujni i przygotowani do lodołamania i działania interwencyjnego – mówi Marek Duklanowski, Dyrektor Wód Polskich RZGW w Szczecinie.  - Akcja lodołamania w warunkach odrzańskich obejmuje kilka rejonów operacyjnych floty lodołamaczy, w których w trakcie prowadzenia akcji pracować mogą jednocześnie niezależne zespoły lodołamaczy. Główne obszary działań operacyjnych lodołamaczy to: jezioro Dąbie i Regalica, węzeł Widuchowa, Odra graniczna, dolna Warta. W sytuacji działań na Odrze granicznej, akcją lodołamania dowodzą Wody Polskie.

Praca lodołamaczy nie tylko zapobiega powodziom zatorowym, ale też udrażnia szlaki żeglugowe.

– Kiedyś, w okresie zimowym czyli umownie od 15 listopada do 15 marca, żeglugę zamykano. Teraz działa wiele firm komercyjnych, więc wszystkim zależy na tym, aby szlaki żeglugowe były drożne jak najdłużej. Sprawnie i bezpiecznie przeprowadzona akcja lodołamania skraca okres zamknięcia żeglugi na drogach wodnych z powodu ich zalodzenia. Jednak samo zejście lodu też nie spowoduje, że następnego dnia otworzymy szlak. Najpierw musimy przeprowadzić tzw. trałowanie (poszukiwanie przeszkód podwodnych), potem puszczamy echosondy, czyli jednostki, które sprawdzają najlepsze głębokości, potem się szlak oznakowuje i dopiero wtedy można ponownie go otworzyć – wyjaśnia Krzysztof Woś Zastępca Prezesa Wód Polskich.

Największa jak dotąd w Polsce katastrofalna powódź zatorowa wystąpiła na Wiśle na odcinku od Wyszogrodu do Włocławka na przełomie grudnia 1981 i stycznia 1982 roku. Akcja przeciwpowodziowa i intensywna walka z jej skutkami była prowadzona w korycie rzeki, na Zbiorniku Wodnym we Włocławku i terenach przyległych aż do 10 marca 1982 r.

Opr. Redaktor Wodociągowiec

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Źródło i fot. Wody Polskie, wodociagowiec.pl

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 stycznia 2021 13:38
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Co nowego w Wodociągach …

    Chrzanów: kolejne inwestycje w obniżenie energochłonności

    Chroniąc Bałtyk przed za…

    Ochrona Morza Bałtyckiego przed nieoczyszczonymi wyciekami

    Kościan: Pierwsze wymier…

    Biogaz- to się opłaciło

    Oszustwo „na wodociągowc…

    Zielona Góra: 67-latek z zarzutami, pieniądze odzyskane