Inne

Program „Moja woda” – to warto wiedzieć

Marcin Simiński Dodany dnia: 3 września 2023 19:06

 Trwa nabór wniosków w kolejnej edycji programu „Moja woda” realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tegoroczny budżet programu wynosi 230 mln złotych. Co warto wiedzieć, nim zdecydujemy się sięgnąć po dofinansowanie na budowę instalacji zatrzymującej wody opadowe?

Na najczęściej nurtujące pytanie przyszłych beneficjentów to: kiedy niezbędne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

I tak, jak wyjaśniają Wody Polskie,  w przypadku zakupu, montażu, budowy, uruchomienia instalacji takich jak:    przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego; podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego,  instalacji rozsączającej, zbiornik nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny; elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody, pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego ani zgłoszenia wodnoprawnego.

Jednocześnie szczelny zbiornik gromadzący wody opadowe nie jest urządzeniem wodnym, a jego wykonanie i zainstalowanie nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Korzystanie z wody zgromadzonej w takim zbiorniku do podlewania trawnika, innych upraw lub na inne cele, nie wymaga uzyskania zgody wodnoprawnej, bowiem zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, przepisów ustawy nie stosuje się do korzystania z wody zgromadzonej za pomocą urządzeń oraz instalacji technicznych niebędących urządzeniami wodnymi.

Pozwolenia wodnoprawnego wymaga natomiast wykonywanie urządzeń wodnych tj. urządzeń lub budowli służących do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, jakimi są np. zbiorniki infiltracyjne.

Więcej informacji o tegorocznej edycji naboru do programu „Moja woda”: https://www.gov.pl/web/nfosigw/ogloszenie-o-naborze2

Źródło: Wody Polskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 3 września 2023 19:06
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Budowa „Milanówka” ruszy…

    Kraków: Przeciwpowodziowe inwestycje

    Niezwykłe znaleziska w Ł…

    Rzeki kryją tajemnice

    Rewal: Wodociągowcy sprz…

    Wodociągi Rewal: sezonowe prace na plażach za pomocą Flozagi

    Będzie się działo w Gdań…

    Do zrealizowania jest przeszło 100 zadań