Aktualności od 1 do 10

Zaleją wodą nieczynne wyrobiska

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 10 lutego 2021 14:32

Zaleją wodą nieczynne wyrobiska 

Wielkopolska: Powstanie sztuczne „pojezierze”

Wody Polskie podpisały List intencyjny w sprawie wykorzystania wyrobisk pokopalnianych dla zwiększenia retencji we Wschodniej Wielkopolsce, rejonie najbardziej odczuwającym deficyty wodne w kraju. Dzięki tej inwestycje powstanie całe sztuczne pojezierze.

W uroczystym podpisaniu dokumentu uczestniczył Wiceminister Marek Gróbarczyk z Ministerstwa Infrastruktury. –  Ten projekt jest dla nas priorytetowy – powiedział Wiceminister Marek Gróbarczyk.  – Cieszymy się, że biznes włącza się w przywracanie zasobów wodnych – dodał.

Prezes Przemysław Daca wyjaśnił,  że dzięki współpracy z Zespołem Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin S.A., w ramach zadań podstawowych Wód Polskich, czyli przeciwdziałania skutkom suszy, ale i zabezpieczenia przeciwpowodziowego – uda się małym kosztem –  i co ważne w krótkim czasie –zmienić postać hydrologiczną całej Wielkopolski.

–  To teren, który jest bardzo doświadczony ostatnimi laty przez suszę. Można powiedzieć, że dzięki wykorzystaniu wyrobisk, praktycznie budujemy całe pojezierze, zmagazynujemy bardzo dużo wody – powiedział Przemysław Daca Prezes Wód Polskich.

Proces wykorzystania kopalni odkrywkowych dla zwiększenia retencji już  trwa. Jedna odkrywka przy udziale Wód Polskich jest już napełniana wodą zdecydowanie szybciej, niż było to pierwotnie planowane. Całe zadanie, które dotyczy budowy siedmiu jezior oraz trzech dodatkowych w regionie, prawdopodobnie zajmie około 10 lat. Koszt tej inwestycji wynosi niespełna 100 milionów złotych.

Wschodnia Wielkopolska jest obszarem, który odczuwa największe deficyty wodne w skali kraju. Na systematyczne obniżenie poziomu wody w rzekach całego kraju ma wpływ przede wszystkim niedobór opadów. W roku 2019 w Regionie Wodnym Warty, za wyjątkiem stycznia i maja, miesięczne sumy opadów były znacznie poniżej średniej z wielolecia 1981-2010 (na podstawie danych IMGW-PIB), co pozwoliło określić te miesiące jako suche, a nawet skrajnie suche. Niemalże cały Region Wodny Warty mierzy się z problemem deficytu wody.

Niemal identycznie problem przedstawia się w zlewni Noteci. Dwa ostatnie lata (2019 i 2020r.) były skrajnie niekorzystne z punktu widzenia gospodarki wodnej, w tym prowadzonej na wszystkich administrowanych drogach wodnych żeglugi śródlądowej, i przyczyniły się do zmniejszenie notowanego w niej przepływu. Należy pamiętać, iż południowa części Regionu Wodnego Noteci tzw. Kujawy Zachodnie jest charakterystycznym punktem na mapie Polski, w którym suma roczna opadu atmosferycznego jest najniższa w skali kraju i wynosi ok. 500 mm/rok (na podstawie średniej z wielolecia 1971 – 2000 IMGW – PIB). Suma opadu w roku 2019 w zlewni Noteci górnej – wyniosła ok. 350 mm/rok, co stanowi jedynie 70 proc. średniej sumy rocznej. Dodatkowo rok 2018 to 413,4 mm/rok, co stanowi 83 proc. średniej sumy rocznej.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 10 lutego 2021 14:32
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    SUW „Kąty” przeszedł do …

    Wodociągi Chrzanowskie po 60 latach wyłączają obiekt z eksploatacji

    Sporo będzie się działo …

    Warszawski piknik z okazji Święta Wody

    Mają plan na zatrzymanie…

    Wspólny projekt Aquanet S.A. i Zakładu Lasów Poznańskich

    Znany jest termin targów…

    Znany jest termin targów WOD-KAN 2022