Pozostałe

Czysta woda - prosta sprawa?

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 5 października 2021 09:36

Czysta woda - prosta sprawa?

Konsultacje do 14 października

To ostatni dzwonek, by wziąć udział w konsultacjach społecznych w ramach drugiej aktualizacji planów gospodarowania wodami, które trwają tylko do 14 października. Celem konsultacji jest wypracowanie strategii, która pozwoli zatrzymać pogarszanie się stanu wód.

Wszystkim nam zależy, by spędzać miło czas nad czystymi jeziorami, rzekami czy też Bałtykiem. Niestety stan naszych wód pozostawia wiele do życzenia. Prawie 75% wód rzecznych oraz ponad 20% jeziornych wymaga podjęcia działań naprawczych, które poprawią lub utrzymają ich dobry stan. To wyniki analiz i badań przeprowadzonych w ramach drugiej aktualizacji planów gospodarowania wodami (IIaPGW). Ich projekty są opracowywane w cyklu 6-letnim przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. To jedne z najważniejszych dokumentów planistycznych w gospodarce wodnej.

Dlatego jeszcze tylko do 14 października trwają konsultacje społeczne IIaPGW dla dziewięciu obszarów dorzeczy: Wisły, Odry, Dniestru, Dunaju, Banówki, Łaby, Niemna, Pregoły i Świeżej. Każdy ma możliwość zabrania głosu, a tym samym wpłynięcia na to, w jaki sposób będzie osiągany, a następnie utrzymywany dobry stan wód w naszym kraju.

To okazja do wskazania najważniejszych problemów związanych z gospodarką wodną. To jest ten moment, kiedy każdy może mieć wpływ na jakość wód w Polsce. Można nas poinformować o przypadkach oraz praktykach stanowiących zagrożenia dla ekosystemów wodnych, których być może nie dostrzegli eksperci. Dzięki temu będziemy w stanie jeszcze precyzyjniej wskazać obszary wodne, które powinny być priorytetem w działaniach naprawczych. Mają one poprawić stan wód powierzchniowych i podziemnych, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym – wyjaśnia Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Wszelkie uwagi i wnioski, które są zgłaszane w ramach konsultacji społecznych, są rozpatrywane przez ekspertów, a te uznane za zasadne będą uwzględnione w IIaPGW.  Po zakończeniu półrocznych konsultacji społecznych oraz procedury legislacyjnej, plany gospodarowania wodami zostaną przyjęte w formie rozporządzeń ministra właściwego ds. gospodarki wodnej, a odpowiednie jednostki zajmą się realizacją wyznaczonych w dokumencie działań.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 5 października 2021 09:36
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Wody Polskie sie zamykaj…

  Jednostki Wód Polskich do 9 kwietnia pozostaną zamknięte dla osób z zewnątrz

  Zielonogórskie Wodociągi…

  Gazela Biznesu dla Zielonogórskich Wodociągów

  MPWiK m.st. Warszawy rea…

  Modernizacja magistrali na skrzyżowaniu ulic Grójeckiej i Wawelskiej

  Wieliczka: wybudują SUW …

  Budowa Stacji Uzdatniania Wody w Bogucicach