Zagospodarowanie osadów ściekowych

GIG: Z osadów ścieków nie tylko nawóz

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 2 lipca 2021 07:29

GIG: Z osadów ścieków nie tylko nawóz

Technologia nagrodzona Medalem Europejskim

Technologia otrzymywania nawozu organicznego z ustabilizowanych osadów ściekowych, opracowana przez specjalistów Zakładu Ochrony Wód Główny Instytut Górnictwa, została nagrodzona Medalem Europejskim przyznawanym przez Business Centre Club- poinformował Instytut.

Jak wiadomo, osady ściekowe to dla oczyszczalni ścieków kosztowny odpad, który trzeba utylizować. Nagrodzona technologia pozwala na uzyskanie całej gamy produktów: nawozu organicznego, nawozu mineralno-organicznego, środka wspomagającego uprawę roślin oraz materiału glebotwórczego. Możliwe jest to dzięki precyzyjnemu wymieszaniu komponentów i doprowadzenie do formy trwałego granulatu o uziarnieniu 1-6 mm.

„Granulaty charakteryzują się dobrymi właściwościami nawozowymi i glebotwórczymi. Wysoka zawartość materii organicznej pozytywnie wpływa na procesy powstawania próchnicy w glebie, produkt charakteryzuje się również właściwościami odkwaszającymi i tzw. mikro-retencją wody w glebie. Otrzymane produkty przystosowane są do rozsiewu przy pomocy rozsiewaczy i siewników. Technologia wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym i stanowi dobry przykład jak radzić sobie z odpadami komunalnymi”-  wyjaśniają naukowcy z GIG.

Medal Europejski to ogólnopolski konkurs, organizowany pod honorowym patronatem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli, podczas którego wyróżniane są wyroby i usługi na najwyższym, europejskim poziomie. Medal to rekomendacja wystawiona wyróżnionym produktom i usługom przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, najważniejszą dla przedsiębiorców instytucję działającą przy Komisji Europejskiej.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: GIG

 

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 2 lipca 2021 07:29
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Niebezpiecznie na Śląsku

  Opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia

  Szczecin: jubileuszowa k…

  Szczecin: jubileuszowa konferencja ZFW zakończona

  PRZETARG: Urząd Gminy Kr…

  Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Kostkowicach w formule „zaprojektuj i wybuduj"