Gospodarka wodomierzowa

Warto wiedzieć, żeby uniknąć awarii

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 listopada 2020 14:57

Warto wiedzieć, żeby uniknąć awarii. Chroń instalację  przed mrozem

Co roku służby techniczne wodociągów w całym kraju usuwają awarie związane z uszkodzeniem przez niskie temperatury rur, przyłączy czy wodomierzy. W dużym stopniu sami możemy zadbać o to, aby uniknąć takich sytuacji.

Nikt nie lubi kiedy brakuje wody w kranie, zwłaszcza gdy trzeba wziąć ciepły prysznic, czy wypić gorącą herbatę. Zwłaszcza kiedy na dworze temperatury poniżej zera. Okazuje się, że możemy sami zadbać, by przynajmniej zminimalizować ryzyko uszkodzeń naszej przydomowej infrastruktury wodociągowej narażonej na skutki mrozów.

Najbardziej narażonymi, bo też najbardziej wrażliwymi na zamrożenie w instalacji wodociągowej są wodomierze oraz reduktory ciśnienia. Często znajdują się one w pomieszczeniach, w których trudno o utrzymanie odpowiedniej temperatury, czyli np. piwnicach. A temperatura ta to m.in. 4 stopnie Celsjusza. Wiele nie trzeba, by była ona niższa, choćby otwarte okno w piwnicy, niedomykające się drzwi garażowe itp..

O to 5 kroków, które pozwolą nam na odpowiednie zabezpieczenie instalacji przed zamarznięciem:

- Rury najlepiej zabezpieczyć materiałami izolacyjnymi takimi jak: wełna mineralna, otulina z pianki, maty słomiane lub stosować czasowe ich dogrzewanie.

- Studnia: gdy wodomierz umieszczony jest w studni należy odpowiednio ocieplić jej strop. Doskonale sprawdza się tutaj styropian lub wełna mineralna, którą możemy kupić w sklepie budowlanym. Wełnę umieszczamy w bawełnianym worku, którym przykrywamy studnię. Zwróćmy również uwagę, aby studnia w okresie mrozów była dokładnie zamknięta.

- Pamiętajmy, by zamknąć dopływ wody do nieużywanych w okresie zimy instalacji w ogrodzie, na działce czy w domkach letniskowych. Najlepiej opróżnić też instalację z wody.

- Nie zapomnijmy przed kilkudniowym wyjazdem ustawić ogrzewania na poziomie zapewniającym dodatnią temperaturę w pomieszczeniu, gdzie instalacja jest napełniona wodą.

Co jeśli jednak instalacja zamarzła?

Jeżeli dojdzie do zamarznięcia instalacji wodociągowej powinniśmy ją ogrzać podnosząc temperaturę wewnątrz pomieszczeń używając grzejników czy dmuchaw elektrycznych.

Co ważne zaczynamy od końców rury, nie od środka. Wtedy ogrzewanie jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze.

Uwaga! Zabronione jest polewanie rur i wodomierza gorącą wodą czy używanie palników acetylenowych, ponieważ grozi to zniszczeniem instalacji i urządzenia pomiarowego.

Jeśli po kilku godzinach nic się nie zmieni, wtedy powinniśmy bezzwłocznie zgłosić ten fakt do pogotowia wodociągowego.

Zdecydowana większość przedsiębiorstw wodociągowych świadczy odpłatnie usługi odmrażania i wymiany niedziałających wodomierzy. Na przykład w  Dąbrowskich Wodociągach do odmrażania rurociągów stosowane są dwie metody, w zależności od materiału z jakiego wykonane są przyłącza. W przypadku rur ze stali ocynkowanej używany jest agregat elektryczny, natomiast gdy są to rury z polietylenu wprowadza się do środka rury wodę pod ciśnieniem.

Opr. red.Wodociagowiec.pl

Źródło: Wodociągi Dąbrowskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 listopada 2020 14:57
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Agnieszka Zając nowym ek…

    Witamy nowego eksperta!

    Kropla dobra dla bezdomn…

    Wodociągi Miasta Krakowa przekazały 12 000 zł dla Schroniska

    ZWKiUS Świebodzin

    Umowa na likwidację ujęcia podpisana

    Specustawa „odrzańska” p…

    Zaostrzone kary i nowa, wyspecjalizowana służba wodna