Pozostałe

Znaleźli najstarszą wodę na Ziemi

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 7 lutego 2021 19:40

Niesamowite okrycie w Kanadzie

Znaleźli najstarszą wodę na Ziemi

2 miliardy lat liczy sobie najstarsza znaleziona do tej pory woda na Ziemi! Natrafił na nią zespół geologów z Uniwersytetu w Toronto pod kierownictwem Barbary Sherwood Lollar, w kopalni miedzi, srebra i cynku w Kanadzie.

O tej naukowej ciekawostce i niesamowitym odkryciu napisał Państwowy Instytut Geologiczny. Okazuje się bowiem, że znaleziona w kanadyjskiej kopalni w miejscowości Kidd Creek woda,  to najstarsza znaleziona do tej pory woda na Ziemi. Grupa geologów  z Uniwersytetu w Toronto natrafiła na nią na głębokości 3 km.

Woda znajdowała się w systemie skalnych szczelin i wbrew oczekiwaniom naukowców nie skapywała, ale wręcz tryskała ze ściany.

- Jej wiek ustalono na podstawie analizy rozpuszczonych w niej gazów, w tym helu, neonu, argonu, kryptonu i ksenonu. Taka woda zdrowia nam nie doda, nie jest również smaczna - a to ze względu na bardzo silne zasolenie i mocno siarkowy zapach- informuje Państwowy Instytut Geologiczny.

Znaleziona woda to swoista kapsuła czasu, a dalsze jej badania pomogą w znalezieniu odpowiedzi na wiele pytań, o skład pierwotnej atmosfery, początki życia na Ziemi, czy możliwość znalezienia życia na innych planetach.

To niewątpliwie fascynujące odkrycie w skali całej ludzkości. Ciekawe ile ma najstarsza woda w Polsce? Wkrótce na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

 opr : Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 7 lutego 2021 19:40
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  11 kilometrów sieci do …

  Wadowice: misja wodociąg, czyli 11 km sieci za 3,5 mln zł

  Retencja korytowa a nawa…

  160 mln na dwufunkcyjność melioracji

  Przepompownia ścieków

  Jak to działa ?

  Fuzja w Łodzi: Połączą Z…

  Oszczędności i cięcie kosztów