Działalność bieżąca

Budujemy Bezpiecznie i Nowocześnie 2023

Damian Simiński Dodany dnia: 18 maja 2023 07:38

„Budujemy Bezpiecznie i Nowocześnie 2023.  Ograniczenie Zagrożeń w Obiektach Komunalnych i Hydrotechnicznych”.

Pod takim hasłem odbyła się 17 maja br. konferencja organizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze wraz z Uniwersytetem Zielonogórskim przy współudziale Lubuskiego Forum Wodociągowego.

Temat przewodni konferencji związany z szeroko pojętym bezpieczeństwem pracy na obiektach komunalnych zawsze jest na czasie. Dlatego na Sali konferencyjnej Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego licznie zgromadzili się członkowie naszego stowarzyszenia.

W części teoretycznej konferencji swoimi spostrzeżeniami i wnioskami z analizy wypadków przy pracy na oczyszczalniach ścieków, ale także z dobrych praktycy w obiektach komunalnych, podzielili się z zebranymi  inspektorzy pracy dr inż. Dariusz Królik oraz Rober Rogiński.

Z kolei Dariusz Bocheński Prezes Zarządu, Przedsiębiorstwo Oczyszczania Ścieków Gubin-Guben Sp. z o.o. podzielił się doświadczeniami z wdrażania zasad bezpieczeństwa pracy na polsko-niemieckiej oczyszczalni ścieków w Gubinie.

Wyniki badań jakość powietrza wewnętrznego pomieszczeń administracyjnych na oczyszczalniach ścieków przedstawiła dr inż. Katarzyna Łuszczyńska.

Dr hab. inż. Katarzyna Majchrzycka zaprezentowała zasady doboru i bezpiecznego stosowania sprzętu ochrony układu oddechowego przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi. Ciekawostką była prezentacja mobilnej aplikacji Time4Mask służącej do doboru sprzętu ochrony układu oddechowego do zagrożeń biologicznych. Aplikacja ta została opracowana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego.  Co ważne aplikacja dostępna jest nieodpłatnie na stronie internetowej instytutu.

Sposób na zabezpieczenie wykopów przy pomocy lekkich systemów aluminiowych szalunków przedstawił Marcin Kandziora reprezentujący LiftonPolska.

Inż. Wojciech Poręba, Przewodniczący Okręgowej Rady Lubuskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa  przedstawił zebranym technologie wykonania prac hydrotechnicznych – podwodnych z wykorzystaniem platform pływających.

Część teoretyczną konferencji zakończył wykład Przemysława Larweczki poświęcony bezpieczeństwu pracy i jej organizacji na budowach liniowych – hydrotechnicznych.

Po części teoretycznej nastąpiła część praktyczna konferencji na której przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej zorganizowali praktyczny pokaz ewakuacji poszkodowanego z obiektów położonych poniżej terenu z wykorzystaniem profesjonalnego i atestowanego sprzętu ratowniczego.

W zgodnej ocenie uczestników konferencji tematyka bezpieczeństwa pracy na obiektach komunalnych jest zawsze na czasie.

„Przepisy dotyczące bezpieczeństwa pracy na oczyszczalniach ścieków istnieją w niemal niezmiennej formie już od ponad 30 lat. Niestety, w ostatnich latach obserwujemy zwiększoną ilość wypadków przy pracy na oczyszczalniach, również śmiertelnych. Ubiegły rok był pod tym niechlubnym względem rekordowy. Również w województwie lubuskim. Doświadczeni pracownicy odchodzą, w ich miejsce przychodzą do branży nowe osoby, które nie znają zagrożeń związanych z pracą na obiektach komunalnych. Tym bardziej cenna jest inicjatywa zorganizowania konferencji poświęconej aspektom bezpieczeństwa pracy w branży wod-kan. Jak pokazuje życie, takich szkoleń nigdy nie jest za mało” - podsumował spotkanie Dariusz Gusta, Wiceprezes Zarządu Lubuskiego Forum Wodociagowego.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Damian Simiński Dodany dnia: 18 maja 2023 07:38
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Tak w Szczecinie walczą …

    ZWiK dolewa wodę do jeziora Głębokiego

    Wieści z Wodociągów Chrz…

    Nowy zestaw hydroforowy i szafa sterownicza

    Plan taryfowy zatwierdzo…

    W Toruniu zgodzili się na wyższe stawki

    W Szczecinie pracuje 130…

    I funkcjonalne i ładne