Materiały wod-kan

Szczecin: odrestaurują zabytkową wieżę ciśnień

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 22 stycznia 2023 20:22

Pojawiła się nadzieja na uratowanie jednego z najbardziej oryginalnych zabytków Szczecina- XIX wiecznego zbiornika na wodę, niegdyś obsługującego stację kolejową i wagownię – informuje portal wszczecinie.pl. Niszczejący od lat obiekt ma zostać wyremontowany.

Zabytkowa budowla, znajdująca się przy ul. Potulickiej, pochodzi z 1897 r- wspomina portal. Wybudowano ją na podstawie projektu Bogdana Giseviusa, właściciela Biura Technicznego z Berlina, specjalizującego się w budownictwie wodociągowym. To co w niej najbardziej interesujące to to wielki, nitowany cylindryczny zbiornik wodny typu Intze (wg patentu Otto Intze z 1883 r.), o średnicy aż 12 metrów i pojemności 500 m3.

 W 2006 roku obiekt trafił w ręce prywatnego właściciela, sprzedany przez spółkę PKP Nieruchomości. Od tamtej pory nie był remontowany, nikt na niego nie miał też pomysłu. Jest jednak duża szansa, że wkrótce się zmieni. Ostatnio budowla została zakupiona przez spółkę MDO Group, która zapowiedziała, że go odrestauruje.

– Zakupu dokonaliśmy w grudniu, więc to jeszcze świeża sprawa. Na razie uporządkowaliśmy działkę, wycięliśmy chaszcze i pozbieraliśmy śmieci. Miejsce jest atrakcyjne, z urokliwym widokiem. Z zewnątrz budynek jest mocno zniszczony, ale po tym jak go odrestaurujemy, będzie wyglądać tysiąc razy lepiej niż obecnie – zapowiada na łamach portalu wszczecinie.pl Marcin Obertowski ze spółki MDO Group.

Obiekt ma szansę zyskać nie tylko dawny blask, ale też nową funkcjonalność, nowy właściciel zapowiada bowiem, że jest już wstępna koncepcja przystosowania tego zabytku do użytkowania.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: wszczecinie.pl

Fot. Wikipedia.pl/ autor: Kapitel

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 22 stycznia 2023 20:22
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Czysta woda - prosta spr…

  Konsultacje do 14 października

  Strażniczki społeczeństw…

  W lipcu 2009 roku otrzymało swój pierwszy certyfikat

  Czyszczą kanały w Łodzi

  250 kilometrów „ceglanego miasta”

  Szczeciński ZWIK liderem…

  Cel to samowystarczalność energetyczna