Inwestycje

Walcząc z suszą w rejonie Górnej Wisły

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 21 września 2021 09:16

Walcząc z suszą w rejonie Górnej Wisły  

Podkarpackie: 2 mln zł na budowę zbiorników

Ponad  2 mln zł dotacji ze środków krajowych na projekt budowy zbiorników retencyjnych na cieku wodnym Żyłka w miejscowości Łowisko, w woj. podkarpackim, przekazał NFOŚiGW.

Jak informuje NFOŚiGW, głównym celem przedsięwzięcia będzie kształtowanie zasobów wodnych i przeciwdziałanie skutkom suszy na obszarze dorzecza Górnej Wisły, w południowo-wschodniej części gminy Kamień oraz części gmin Nowa Sarzyna i Sokołów Małopolski.

Zobacz obraz źródłowy

„Projektowane zbiorniki będą zatrzymywać wody w cieku wodnym, a dzięki urządzeniom piętrzącym także spowalniać ich spływ. Spowoduje to zwiększenie retencji w korycie rzeki, umożliwiając wykorzystanie wody głównie na cele rolnicze,  a także socjalno-bytowe lub związane z bezpieczeństwem pożarowym. Działanie ma istotnie poprawić lokalną zdolność do gromadzenia wody, a w konsekwencji- ochronę przed suszą (i ewentualnymi powodziami). Będzie to miało szczególne znaczenie w czasie występowania długotrwałych niedoborów wodnych (np. braku opadów) ale również deszczów nawalnych, bądź szybkiego topnienia dużych ilości śniegu” – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.

Koszt całkowity zadania wyniesie 2,9 mln zł. W ramach planowanej retencji korytowej powstaną dwa zbiorniki- o łącznej powierzchni lustra wody- 2,63 ha- na potoku Żyłka. Objętość gromadzonej wody w zbiornikach sięgnie 34 437 m3.

Dofinansowanie z NFOŚiGW jest pierwszym tego typu działaniem wspierającym przedsięwzięcie retencji korytowej w ramach programu priorytetowego „Adaptacja do Zmian Klimatu  oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska- finansowanie retencji na wsi”- podkreśla NFOŚiGW. Celem programu jest podniesienie poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu i zagrożeń naturalnych poprzez finansowanie zadań związanych z retencją na terenach wiejskich.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: NFOŚiGW

Foto: Wody Polskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 21 września 2021 09:16
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  MPWiK w Rzeszowie stawia…

  Pierwszy miód z miejskiej pasieki

  Zanieczyszczenie ściekam…

  Zmieniona barwa wody w rzece Olechówki.

  Platforma do zdalnego na…

  Aquanet S.A. wybiera PSI Polska na dostawcę systemu SCADA

  Elektromobilność w firmie

  Tanio ładujesz. Tanio podróżujesz. Kia Elektryczna lub Hybrydowa Plug-in