Ekspolatacja systemów kanalizacyjnych

Wrocław: pojazd asenizacyjny pełen usterek technicznych

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 19 kwietnia 2022 07:20

Zbiornik wypełniony ściekami komunalnymi posadowiony był na… deskach, które miały tłumić drgania powstające w trakcie jazdy. Ciężarówka miała nadmiernie zużyte ogumienie i wyciekał z niej olej na drogę. Kierujący nie miał ważnych badań lekarskich i psychologiczny oraz szkolenia. Nie okazał także dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień przewozowych przez jego pracodawcę. Szereg nieprawidłowości stwierdzili funkcjonariusze dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W czwartek (14 kwietnia) rano, na jednej z ulic Wrocławia, patrol ITD zatrzymał do kontroli drogowej pojazd asenizacyjny. Inspektorzy skierowali ciężarówkę do punktu kontrolnego, gdzie sprawdzili jego rzeczywistą masę całkowitą. Tonaż pojazdu był w normie, ale stwierdzili szereg poważnych usterek i samowolną ingerencję w konstrukcję pojazdu. Pomiędzy nadwoziem (beczką na nieczystości) a ramą pojazdu zamontowano dwie… deski, które miały tłumić drgania w trakcie jazdy. Ciężarówka poruszała się na oponach z nadmienienie zużytym bieżnikiem i wyciekał z niej olej na drogę. Stwierdzono także nieprawidłowości w wymaganym oświetleniu i oznakowaniu pojazdu. Przewóz ścieków komunalnych odbywał się również z naruszeniem przepisów ustawy o transporcie drogowym. Kierowca nie miał ważnych badań lekarskich i psychologiczny oraz szkolenia. Oprócz tego nie okazał dokumentu, który potwierdzałby posiadanie przez pracodawcę uprawnień do wykonywania przewozów drogowych.

Inspektorzy ukarali kierowcę mandatami, zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu asenizacyjnego i wydali zakaz jego dalszej jazdy z miejsca kontroli drogowej. Za niewłaściwy stan techniczny pojazdu oraz pozostałe nieprawidłowości odpowiedzialność finansowa grozi również przedsiębiorcy. Wobec niego wszczęto postępowanie administracyjne.

Nam, wodociagowcom pozostaje zadać sobie jeszcze jedno pytanie... Mianowicie jak można świadczyć usługi asenizacyjne tak wyeksploatowanym, wręcz zdezelowanym pojazdem? Kto daje na takie rzeczy przyzwolenie? To nie tylko rzutuje w wizerunek branży (a będzie ona w takim momencie oceniana przez pryzmat jednego transportowca), ale przede wszystkim powoduje zagrożenie dla środowiska, troskę o które branża wodociągowo - kanalizacyjna wynosi obecnie na pierwszy plan w każdym swoim działaniu.

Najwyższy czas trwale wyeliminować z floty wodociagowo - kanalizacyjnej przestarzałe i zdekapitalizowane jednostki sprzętowo - ransportowe. Używanie takowych nie przystoi jednej z największej gałęzi gospodarki narodowej.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 19 kwietnia 2022 07:20
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Przepompownia ścieków

    Jak to działa ?

    Górnośląskie Wodociągi w…

    GPW SA przekazało darowiznę w wysokości trzystu tysięcy złotych na walkę z pandemią …

    Sprawca nielegalnego zrz…

    Piekary Śląskie: tłuszcz spożywczy zapchał przepompownię

    Zmodernizują wały na Now…

    Ważna inwestycja w Małopolsce