Działalność bieżąca

Za podwyżki cen usług zapłacą wszyscy!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 12 stycznia 2022 06:03

Spółki komunalne znalazły się pod ścianą

Za podwyżki cen usług, zapłacą wszyscy!

Czy inflacja i zmiana reguł podatkowych ujęta w Polskim Ładzie doprowadzi do rewolucji w funkcjonowaniu spółek komunalnych? Specjaliści z branży nie mają wątpliwości: rynek mocno się zmieni. Może nie dziś, ale w najbliższych miesiącach przełoży się to na wysokie ceny usług. „Finalnie koszty zawsze ponoszą podatnicy, nikt inny” – komentuje prezes MPGK Choszczno, Łukasz Młynarczyk.

Wysokie ceny paliw czy energii przełożą się na wyższe ceny, związane z utrzymaniem floty pojazdów oraz infrastruktury technicznej. Jak mówią specjaliści z branży komunalnej, spółki będą zmuszone podnosić ceny za świadczone usługi. W przeciwnym razie ich istnienie będzie zagrożone finansowo.

- Dziś, spoglądając na listę przetargów, w jakich jako spółka możemy wystartować, zaczynamy myśleć o tym, co nas czeka za kilka miesięcy. Coraz trudniej nam realnie oszacować koszty tych usług – tłumaczy Łukasz Młynarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Choszcznie. – Polski Ład oraz inflacja, której nikt nie potrafi w Polsce zatrzymać, dyktują zupełnie nowe warunki funkcjonowania finansowego spółek. Nie oszukujmy się: to cios nie tylko dla spółek, ale dla każdego mieszkańca z każdej gminy. Finalnie to właśnie przeciętny Kowalski zapłaci za dramatyczną sytuację w gospodarce – dodaje.

Podobnego zdania jest Magdalena Gajdamowicz, doradca gospodarczy CFexpert. Podkreśla, że finanse spółek będą poważnie zagrożone w najbliższych miesiącach, tym bardziej, że spółki często nie mają już wpływu na ceny odbioru odpadów komunalnych, czy ceny za wodę i ścieki.

- Za regulacje stawek opłat za wodę odpowiedzialne są Wody Polskie, a więc agenda rządowa, która póki co nie jest skłonna do nanoszenia korekt w płatnościach – tłumaczy Magdalena Gajdamowicz. – Tymczasem spółki komunalne za chwilę zaczną dostawać olbrzymie podwyżki za prąd i gaz, koszty utrzymania infrastruktury wodociągowej i oczyszczalni ścieków drastycznie wzrosną. Spółki komunalne, które w większości przypadków odpowiedzialne są za utrzymanie wspominanej infrastruktury, będą musiały pozyskać dodatkowe środki, w przeciwnym razie czekają je ogromne problemy finansowe – dodaje.

Problematyczne może też być szacowanie usług w chwili, gdy spółki będą startowały w przetargach na utrzymanie dróg, zieleni miejskiej, czy wywozu odpadów komunalnych. Tu trzeba uwzględniać czarny scenariusz i dalsze, wysokie podwyżki za dostawy energii i postępującą inflację. Stawki przetargowe będą mocno zawyżane.

- Żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo, trzeba będzie uwzględniać i prognozować to, co czeka nas za rok czy dwa. Tarcze antyinflacyjne w niczym tu nie pomogą. Stawki będą wysokie, a samorządy będą musiały za drogie usługi płacić. Finalnie koszty i tak niestety spadną na przeciętnego Kowalskiego – wyjaśnia Magdalena Gajdamowicz.

Łukasz Młynarczyk przyznaje, że dziś wiele spółek, zanim wystartuje w jakimkolwiek przetargu, mocno się zastanowi. Niskie ceny obarczone będą ogromnym ryzykiem biznesowym, wysokie z kolei mogą być odrzucane w przetargach, bo samorządów nie będzie stać na opłacanie drogich usług. Natomiast trudno dzisiaj prognozować, co będzie się działo w  gospodarce za pół roku.

- Wiele samorządów ogłaszając przetarg, robi to w perspektywie dwuletniej – komentuje prezes MPGK w Choszcznie. – Trudno przewidzieć, jak droga będzie za dwa lata energia elektryczna, ile będzie kosztowało paliwo… Tego w żaden sposób nie da się już racjonalnie zaplanować, dlatego nie jest łatwo rzetelnie przygotować dokumenty przetargowe, by zapewnić bezpieczeństwo finansowe spółce – dodaje.

Problemy spółek zostaną wcześniej czy później przerzucone na samorządy, a te z kolei będą musiały wnioskować o podwyższenie opłat za wodę, ścieki, śmieci. To gminy, zamawiając usługi związane z utrzymaniem zieleni, będą musiały za to płacić - nawet trzykrotnie więcej, niż dotychczas. I koniec końców, gminy koszty te będą musiały przerzucić na mieszkańców, szczególnie teraz, gdy Polski Ład odebrał samorządom wpływy z podatków. Jedyną drogą będzie podnoszenie lokalnych opłat.

Redaktor Wodociągowiec

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 12 stycznia 2022 06:03
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Wodociągi Chrzanowskie b…

    Co nowego na placu budowy w Czyżówce?

    Zmiany w przepisach praw…

    Nowy katalog kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku

    Uporządkują gospodarkę w…

    ZWIK Prudnik: Ważna umowa podpisana

    Rzeszów: 180 mb kanaliza…

    Kopią, ale nie przeszkadzają