Aktualności od 1 do 10

Awaria przyspieszyła plany inwestycyjne

Szymon Różański Dodany dnia: 13 lutego 2021 10:07

Katowickie Wodociągi prowadzą naprawę ważnej nitki wodociągu

Awaria przyspieszyła plany inwestycyjne

W ubiegłym tygodniu w rejonie sklepu Castorama przy al. Rozdzieńskiego doszło do poważnej awarii sieci wodociągowej. Ze względu na nieprzewidziane okoliczności konieczne jest wykonanie nowego odcinka sieci- informują Katowickie Wodociągi.

Wodociąg, który uległ uszkodzeniu zasila w wodę sklepy Ikea i Agata Meble oraz dwa budynki biurowe zlokalizowane za sklepem Agata. Dzięki możliwościom technicznym do sklepu Ikea woda podawana jest siecią od strony ul. Techników. Sklep Agata oraz budynki biurowe zasilane są tymczasowo wodą z hydrantów.

Odcinek sieci, który uległ awarii przebiega w rurze osłonowej na głębokości 5 m pod al. Rozdzieńskiego. Jedyną metodą, która mogła być brana pod uwagę przy usuwaniu tej awarii jest metoda polegająca na wsunięciu do istniejącej rury nowej rury przewodowej. Ze względu na uwarunkowania techniczne jej zastosowanie okazało się niemożliwe.

Uszkodzony wodociąg w tym roku miał być wymieniony w ramach inwestycji obejmującej większą część infrastruktury. Katowickie Wodociągi mają opracowany i zatwierdzony projekt. W związku z powstałą awarią i brakiem możliwości szybkiego jej usunięcia, podjęto decyzję o realizacji części przygotowywanej inwestycji.

Pod al. Rozdzieńskiego, między sklepami Castorama i Agata Meble zostanie wykonany nowy odcinek sieci. Prace będą wykonywane metodą przewiertu sterowanego Metoda ta polega na wykonaniu otworu pilotażowego, następnie jego rozwierceniu do odpowiedniej średnicy i wciągnięciu do wewnątrz zaprojektowanej rury. W ten sposób na głębokości ok. 5 m zostanie położony odcinek nowej sieci o dł. 90 m.

Z uwagi na miejsce prowadzenie prac - pod drogą krajową - oraz skomplikowaną technologię, którą będą wykonywane, trudno dokładnie określić termin ich zakończenia. Ich przebieg jest zależny od wielu czynników w tym warunków atmosferycznych i infrastruktury podziemnej znajdującej się w miejscu prowadzenia robót. Katowice Wodociągi przewidują, że inwestycja zostanie zrealizowana do końca lutego.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wodociągi Katowice

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 13 lutego 2021 10:07
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Prezes M. Karolczak z pa…

  WODKAN w Ostrowie Wlk. ma 120 lat

  Krakowskie Wodociągi sko…

  „Koszta przeminą, korzyści wieczne”

  Umowa pożyczki podpisana…

  Choczewo: 13,6 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków

  Zabytkowy tramwaj będzie…

  Wrocław: Wagon-opryskiwacz dopuszczony do ruchu