Awarie

Drugi przewiert pod Wisłą zakończony

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 6 czerwca 2021 21:46

Warszawskie MPIWK

Drugi przewiert pod Wisłą zakończony

MPWiK w Warszawie finalizuje prace związane z drugim przewiertem pod Wisłą – trwają intensywne prace przyłączeniowe nowego rurociągu ułożonego pod dnem rzeki. To część większego przedsięwzięcia, które w przyszłości pozwoli na przesyłanie większych ilości ścieków do Zakładu „Czajka”.

Drążenie nowego rurociągu metodą direct pipe o średnicy 1200 mm i długości prawie 800 m rozpoczęło się na początku maja 2021 r. Prace odbywają się zgodnie z planem i są na ukończeniu.  31 maja 2021 r. tarcza drążąca dotarła do punktu docelowego po lewej stronie Wisły i zakończyła pracę- informuje warszawskie MPWiK.  

Teraz przed MPWiK włączenie nowego rurociągu do infrastruktury naziemnej, aby tego dokonać trzeba przeprowadzić szereg prac wykończeniowych m.in. demontaż maszyny drążącej, wykonanie komór żelbetowych, monitoring i próby ciśnieniowe. Prace te, zgodnie z harmonogramem, potrwają do końca czerwca 2021 r.

Równolegle z tymi pracami powstaje jeszcze jeden (trzeci), uzupełniający naziemny rurociąg – także i to zadanie zmierza ku końcowi. Będzie on dołączony do istniejącej infrastruktury naziemnej po obu stronach rzeki. Uruchomienie dodatkowego rurociągu zwiększy wydajność budowanego całego układu. Powinno to skutkować dalszym ograniczaniem zrzutów przelewami burzowymi mieszaniny wód opadowych i ścieków do Wisły podczas pogody deszczowej. Rurociąg ten będzie działał do momentu wybudowania docelowej infrastruktury towarzyszącej nowego alternatywnego układu, czyli komory wylotowej przy ul. Świderskiej oraz pozostałych sieci i obiektów od strony ul. Farysa, co powinno nastąpić w III kwartale 2022 r. Obecna instalacja, czyli dwa rurociągi pod Wisłą oraz trzeci przewód naziemny, będzie pracowała w oparciu o system pompowy – po sfinalizowaniu prac w 2022 r. instalacja będzie mogła przesyłać ścieki także w sposób grawitacyjny.

Docelowa przepustowość inwestycji

Nowo wykonany rurociąg pod Wisłą to drugi z planowanych przez MPWiK. Pierwszym z nich, o identycznych parametrach, od 13 grudnia 2020 r. płyną ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Wszystkie prace budowlane są realizowane w oparciu o decyzję nakazową PINB z września 2020 r. Zakończenie obowiązków inwestycyjnych wynikających z tej decyzji – obejmującej wykonanie alternatywnego układu przesyłowego (rurociągi pod Wisłą wraz z infrastrukturą towarzyszącą do końca 2022 r.) oraz odtworzenie układu przesyłowego w tunelu powinno nastąpić do końca 2024 r.

Prace, po ich całkowitym wykonaniu, pozwolą nie tylko na odzyskanie pełnej przepustowości sprzed awarii (10,85 m3/s), ale także na jej zwiększenie do ok. 16 m 3/s. Inwestycje te powiększą zdolność do odprowadzania wód opadowych z mieszaniną ścieków do oczyszczalni ścieków „Czajka”, co w świetle obserwowanych intensywnych zmian klimatycznych przejawiających się nagłymi zjawiskami atmosferycznymi (deszcze nawalne), ma istotne znaczenie dla środowiska i komfortu życia miasta i jego mieszkańców. W rezultacie działania te istotnie wpłyną na dalsze zmniejszenie konieczności zrzutów mieszaniny wód opadowych i ścieków przez przelewy burzowe.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 6 czerwca 2021 21:46
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Zachodniopomorskie: podm…

    Łobez: mała rzeczka zniszczyła przepust - dziś drogowcy przywrócli ruch na drodze wo…

    Akcja Wodociągów Chrzano…

    „Lokal z dobra wodą”

    Trwa jubileuszowa, pięćd…

    Trwa jubileuszowa, pięćdziesiąta konferencja ZFW

    Ważna inwestycja w Trzci…

    MiG Trzcianka remontuje najstarsze odcinki kanalizacji sanitarnej sieci w mieście