Aktualności od 1 do 10

„Wykrywacz dźwięków” do lokalizacji wycieków

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 22 lutego 2021 21:36

MPWiK Piekary Śląskie

„Wykrywacz dźwięków” do lokalizacji wycieków

Do wykrywania ukrytych wycieków na sieciach wodociągowych Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich wykorzystuje tzw. loggery-  urządzenia do akustycznego monitorowania sieci wodociągowych w celu oceny szczelności i lokalizacji wycieków.

- Jak wiadomo, cieknącą woda szumi. Właśnie możliwość wyłapania tego dźwięku pomaga wodociągowcom w odkryciu wycieków, które nie objawiają się na powierzchni ziemi. Tak często dzieje się min. w Centrum czy na terenie Brzozowic-Kamienia - wyjaśnia Marcel Gmyrek, kierownik Działu Sieci MPWiK w Piekarach Śląskich. - Dlatego tam najczęściej wykorzystujemy loggery, które pozwalają na pomiar szumów i zakresu częstotliwości wycieków. Po weryfikacji zarejestrowanych szumów możliwe staje się wykonanie korelacji pomiędzy sąsiednimi logerami i precyzyjne wskazanie miejsca wystąpienia awarii.

Ten sposób lokalizacji wycieków najlepiej sprawdza się w godzinach nocnych. Kiedy spada ogólny poziom szumów, najłatwiej jest wyłapać te, które interesują wodociągowców. Loggery stosowane są w sytuacjach, gdy kontrolne odczyty wodomierzy wykazują wyraźnie ponadprzeciętne zużycie wody, a nigdzie na powierzchni nie pojawił się wyciek.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWiK Piekary Śląskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 22 lutego 2021 21:36
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Kruszą Wisłę i Odrę

  Polskie i niemieckie lodołamacze w akcji

  Retencja korytowa a nawa…

  160 mln na dwufunkcyjność melioracji

  Uchronić Sandomierz prze…

  4 przepompownie za 30 mln zł już gotowe.

  Czy grożą nam potężne ka…

  Zastrzeżenia zgłosiła Komisja Europejska