System monitoringu i sterowania

Dzięki kamerze wydobyli kota z ciepłociągu

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 31 stycznia 2022 18:15

Ten zakup to strzał dziesiątkę

Dzięki kamerze wydobyli kota z ciepłociągu

Nowoczesna, specjalistyczna kamera wykorzystywana przez rzeszowski MPWiK m. in. do lokalizacji awarii znajduje coraz więcej zastosowań- twierdzi Spółka. Ostatnio dzięki niej zlokalizowano m. in. kota, który utknął w rurach ciepłowniczych.

 I sytuacja ta spowodowała, że o kamerze zrobiło się głośno. Kot przebywał w rurach ciepłowniczych ok. 10 dni i mimo wielu wysiłków, nie udawało się go stamtąd wydobyć. W opinii strażaków i szefowej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt w Rzeszowie kluczowe znaczenie dla ostatecznego sukcesu miało zastosowanie właśnie specjalistycznej kamery z MPWiK.

– To nie była pierwsza nasza taka akcja – mówił Adam Lampart, operator kamery w rzeszowskiego MPWiK. – Już kiedyś pomagaliśmy wydobyć kotka, który utknął w rynnie. Też został uratowany dzięki naszej kamerze – dodaje.

Kilka dni temu kamera okazała się potrzebna w Przedszkolu nr 15 w Rzeszowie. W sieci rozprowadzającej ciepłą wodę zaczęły pojawiać się ubytki w instalacji wewnętrznej oraz w instalacji centralnego ogrzewania. Rury, którymi woda płynie znajdują się pod posadzkami, a to znacznie utrudniało lokalizację tym bardziej dlatego, że ubytek był na tyle niewielki, że nigdzie nie stwierdzono gromadzenia się wody. Było zagrożenie, że wyciek może spowodować awarię systemu ogrzewania przedszkola.

– Na szczęście jednak spadek ciśnienia wody nie był gwałtowny i nie zrobiło się nagle zimno, ale trzeba było kontrolować ciśnienie w węźle ciepłowniczym i uzupełniać wodę – mówi Bogusław Sak, kierownik administracji osiedla 1000-lecia, radny miasta Rzeszowa z Klubu Rozwój Rzeszowa oraz przewodniczący komisji gospodarki komunalnej.

Kierownik administracji zwrócił się najpierw po pomoc do rzeszowskiego MPEC. – Prezes Lesław Bącal natychmiast wysłał do nas ekipę, która miała zlokalizować wyciek. Jednak kamera termowizyjna nie była w stanie odnaleźć miejsca ubytku wody. Woda nie rozlewała się w kanale ciepłowniczym – opowiada Bogusław Sak.

Pozostała ostatnia możliwość – próba lokalizacji z użyciem kamery MPWiK.

– Dostałem telefon w tej sprawie od radnego Bogusława Saka i od razu podjęliśmy decyzję. Operator wraz z kamerą natychmiast pojechał do przedszkola. Zależy nam na tym by nasz sprzęt służył nie tylko w samej firmie, ale także we wszystkich sytuacjach i miejscach gdzie może przyczynić się do usuwania awarii czy pomagać innym służbom – mówi Marek Ustrobiński, prezes rzeszowskiego MPWiK.

– Okazało się, że zastosowanie kamery MPWiK było strzałem w dziesiątkę. Jesteśmy bardzo wdzięczni za szybką reakcję – mówi Bogusław Sak.

Adam Lampart z MPWiK, operator kamery, zlokalizował miejsce nieszczelności, ale też znalazł przyczynę wcześniejszych niepowodzeń w poszukiwaniach.

Lokalizacja nie była łatwa. Była potrzebna pomoc pracowników spółdzielni. – Sieć ciepłownicza w przedszkolu przeprowadzona jest specjalnymi korytkami i konieczna była pomoc kogoś kto zna ich układ – tłumaczy Adam Lampart.

Wyciek ostatecznie zlokalizowano pod podłogą kuchni przedszkola. – Woda nie zbierała się w okolicy miejsca wycieku bo dziurki, którymi się wydostawała były bardzo małe. Średnicy igły – obrazuje Adam Lampart.

Kiedy zlokalizowano potencjalne miejsce wycieku zwiększono ciśnienie w sieci i wtedy wszystko okazało się jasne.

– Już wiedzieliśmy gdzie jest problem i wszystko poszło gładko. Pracownicy firmy Elmar-W szybko uporali się awarią – kończy Bogusław Sak.

Kamera MPWiK spenetrowała w przedszkolu ponad 50 metrów bieżących kanału ciepłowniczego. – Podobną sytuację mieliśmy niedawno na pływalni na Nowym Mieście. Coraz częściej zdarza się, że jesteśmy proszeni o pomoc i chętnie pomagamy różnym instytucjom, ale nie tylko bo mamy także prośby od osób prywatnych i w takich przypadkach także nie odmawiamy pomocy – kończy Adam Lampart.

Jak się zatem okazuje na przykładach z życia, zakup kamery, która służy do wykrywania przyczyn awarii okazał się strzałem w dziesiątkę.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWiK Rzeszów

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 31 stycznia 2022 18:15
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Praktyczne aspekty badan…

  Kawa z ekspertem: wtorek, 23 maja 2023 godz. 10.00

  Z ostatniej chwili

  Śnięte ryby w Odrze!

  Wodociągi Chrzanowskie: …

  To największa inwestycja w tym roku

  Felieton kadry naukowej …

  Brak poprawy jakości wód w dolnym biegu rzeki Odry