Zarządzanie kryzysowe

Hrubieszów: powstanie zbiornik o powierzchni 20 ha

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 18 listopada 2021 08:18

Hrubieszów: List intencyjny podpisany. Powstanie zbiornik o powierzchni 20 ha

Wody Polskie podpisały list intencyjny z Miastem Hrubieszów na rzecz wykonania koncepcji programowo-przestrzennej zbiornika wodnego na rzece Huczwa. Planowany obiekt o powierzchni niemal 20 ha będzie mógł zretencjonować ponad 270 tys. m3 wody, skutecznie przeciwdziałając skutkom suszy i powodzi.

Obiekt ma spełniać kilka funkcji. Po pierwsze, będzie przeciwdziałać skutkom suszy poprzez wzrost dyspozycyjnych zasobów wody z rzeki Huczwa z przeznaczeniem dla retencji powierzchniowej. Po drugie, będzie zmniejszał zagrożenie powodziowe, dzięki rezerwie na wypadek przejścia wezbrania do rzeki Bug. Po trzecie, zbiornik pozwoli również na optymalne nawodnienie użytków bezpośrednio przyległych do zbiornika wraz z ochroną cennych ekosystemów przyrodniczych. Będzie także dostępny dla mieszkańców, co pozwoli na rozwój rekreacji i turystyki wodnej, przyczyniając się do ożywienia gospodarczego regionu.

Porozumienie w sprawie budowy zbiornika retencyjnego na rzece Huczwie podpisali: Przemysław Daca, Prezes Wód Polskich oraz Marta Majewska, Burmistrz Hrubieszowa.

 – Ten zbiornik powstaje jako wielofunkcyjny obiekt przeciwpowodziowy i przeciw-suszowy. Systematycznie zwiększamy środki inwestycyjne na Lubelszczyźnie. W tym roku jest to kwota przekraczająca 20 mln zł  – powiedział Przemysław Daca.

 – Porozumienie to jest krokiem milowym dla rozwoju retencji na Ziemi Hrubieszowskiej – dodała Marta Majewska Burmistrz Hrubieszowa.

Zbiornik boczny z zasilaniem z rzeki Huczwy wraz z jazem piętrzącym lub pompownią i budowlami wpustowo-upustowymi będzie usytuowany w dolinie Huczwy w odcinku ujściowym do rzeki Bug w Hrubieszowie na lewym brzegu rzeki. Szacunkowy koszt jego realizacji wyniesie ok. 30 mln zł, zaś oddanie obiektu planowane jest do końca 2026 roku. Budowa zbiornika na rzece Huczwa została wpisana do Programu Województwa Lubelskiego.

Redaktor Wodociągowiec

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 18 listopada 2021 08:18
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Zaopiekuj się wodą z nie…

  Wodociągi Miasta Kraków zachęcają!

  Sprawca nielegalnego zrz…

  Piekary Śląskie: tłuszcz spożywczy zapchał przepompownię

  Wodociągowcy z Pomorza Z…

  Spotkanie Zachodniopomorskiego Forum Wodociągowego z Wojewodą Zachodniopomorskim

  11 mln złotych i 17 km s…

  Wodociągi Cieszyńskie podsumowują 2022 rok