Opłaty środowiskowe Odpady Maszyny i urządzenia

Jest stanowisko Izby Gospodarczej WP

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 listopada 2020 15:36

Awaria w „Czajce:

Jest stanowisko Izby Gospodarczej WP

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie jako reprezentant branży wod.-kan. przedstawia swoje stanowisko w sprawie awarii kolektora ściekowego w Warszawie. Izba tłumaczy, że zrobiła to po tym, jak w przestrzeni medialnej pojawiły się informacje o zagrożeniu ujęć wody w Warszawie.

 

Według informacji przedstawionej przez stołeczny Ratusz i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie do Wisły zrzucane są ścieki w ilości ok. 3 m3/s,  co w zestawieniu z bieżącym przepływem wody w Wiśle stanowi ok. 1 % w ogólnej ilości wody wiślanej. Są to w zdecydowanej części ścieki komunalne, pochodzące przede wszystkim z gospodarstw domowych. Zawierają więc substancje biodegradowalne, które wraz z biegiem rzeki będą się w sposób naturalny oczyszczały.

„W ocenie Izby taka ilość ścieków nie stanowi zagrożenia dla ujęć wody zlokalizowanych poniżej Warszawy, tym bardziej, iż ujęcia te przez lata były narażone na zanieczyszczenia tego rodzaju wprowadzone do rzeki i dostosowane do ich redukcji przed pełnym uruchomieniem oczyszczalni „Czajka” w Warszawie. Jednoznacznie należy stwierdzić, iż nie ma żadnych podstaw do ogłaszania katastrofy ekologicznej. Infrastruktura wodociągowo - kanalizacyjna jest bardzo rozbudowana, często skomplikowana i jak w każdym systemie może ulec technicznej awarii. Awarie się zdarzają i będą się zdarzać. Najważniejszą kwestią jest umiejętność mitygacji, ograniczania ryzyka i skutków awarii.  Zarządzanie kryzysowe jest częścią każdego miasta. Branża, a MPWiK w m. st. Warszawie S.A. w szczególności, ma doskonałych ekspertów, pracowników i współpracujących naukowców, którzy powinni być autorytetem także dla samorządowców i polityków”.

Należy mieć na uwadze, iż przed uregulowaniem gospodarki wodno - ściekowej w Polsce większość miast położonych wzdłuż Wisły i jej dopływów dokonywała zrzutu ścieków surowych wprost do rzek. Tak było przez dziesiątki lat, dlatego aktualna sytuacji nie stanowi zagrożenia ekologicznego.  Przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne w dniu dzisiejszym dysponują zaawansowaną technologią w zakresie uzdatniania wody stąd też nie istnieje ryzyko zagrożenia dostaw wody dla odbiorców.

Apelujemy, by nie wzbudzać atmosfery niepokoju u konsumentów wody, którzy nie są i nie muszą być ekspertami w tej dziedzinie. Mówienie o katastrofie ekologicznej czy możliwości zatrucia wody w kranie jest niepotrzebnym podsycaniem atmosfery zagrożenia.

Wierzymy, że doskonali specjaliści z MPWiK w m. st. Warszawie S.A. poradzą sobie z problemem, ale pozwólmy im działać bez zbędnych emocji i w zaufaniu do ich profesjonalizmu.

Źródło: IGWP

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 listopada 2020 15:36
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Prace budowlane przy wał…

    Modernizacja wałów przeciwpowodziowych w Krakowie

    2 km sieci sanitarnej

    Starogard Gdański inwestuje w kanalizację

    Diagnostyka studni głębi…

    Chodzieskie Wodociągi: inspekcja TV w studniach

    Dźwirzyno: 53 Konferencj…

    Członkowie Zachodniopomorskiego Forum Wodociagowego rozmawiają o sytuacji w branży