Laboratorium

MPWiK Bydgoszcz: laboratorium za 33,6 mln zł

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 kwietnia 2025 08:09

MPWiK w Bydgoszczy podpisało umowę na rozbudowę laboratorium bydgoskich wodociągów. Budowa laboratorium rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa dwa lata.

Umowa przewiduję rozbudowę i remont obecnego budynku Centralnego Laboratorium Badania Wody i Ścieków MWiK zlokalizowanego przy ul. Koronowskiej 96. W ramach inwestycji powstanie też całkowicie nowy obiekt przylegający do istniejącego. Wykonane zostaną także wszystkie przyłącza niezbędne do funkcjonowania obiektu oraz ciągi pieszo-komunikacyjne. Projekt zakłada również nowe nasadzenia oraz założenie łąk kwietnych.

Rozbudowa i modernizacja obiektów laboratoryjnych jest niezbędna do zapewnienia warunków lokalowych i środowiskowych do wykonywania badań sensorycznych i badań metodami instrumentalnymi.

„Dotychczasowe obiekty wymagały odświeżenia, a przede wszystkim były niewystarczające do  wprowadzania nowych technik pomiarowych i wprowadzania nowych metodyk badawczych rozszerzających zakres badań zgodnie ze zmieniającymi się przepisami unijnymi i polskimi. Poprawiona zostanie funkcjonalność pomieszczeń z zachowaniem zoptymalizowanych ciągów technologicznych, co pozwoli na zdecydowanie lepsze wykorzystanie zasobów Laboratorium i nowego wyposażenia w tym m.in: spektrometru Ramana do badania nano- i mikroplastiku i chromatografu LC-MS/MS do badania m.in. pozostałości farmaceutyków, akryloamidu, bisfenolu-A, kwasów halogenooctowych, mikrocystyny, PFAS-ów”- informuje MPWiK w Bydgoszczy.

W nowym obiekcie prowadzone będą badania sensoryczna, mikrobiologiczne, fizyczne i chemiczne wody i wody do spożycia przez ludzi, fizyczne i chemiczne ścieków i osadów ściekowych oraz parazytologiczne osadów ściekowych.  Poprawione zostanie też bezpieczeństwo i komfort pracy pracowników.

Inwestycja rozpocznie się w 2025 roku i potrwa dwa lata, a jej koszt wyniesie 33, 6 mln zł- informuje bydgoskie MPWiK.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWiK w Bydgoszczy

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 kwietnia 2025 08:09
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Więcej zielonej energii …

    Zainwestują w nowe turbiny

    Młodzieżowa OSP zwiedził…

    Wodociągi Leszczyńskie stawiają na edukacje

    70 mln na Zieloną infras…

    Nowy projekt dla wodniaków

    Nowa usługa Wodociągów C…

    Waga na oczyszczalni