Aktualności od 1 do 10

Niebeskie Źródła na Mazowszu

Szymon Różański Dodany dnia: 8 lutego 2021 10:22

Niebeskie Źródła na Mazowszu

Niebieskie Źródła to rezerwat przyrody nieożywionej o wybitnych walorach krajobrazowych, położony w dolinie Pilicy, w obrębie Tomaszowa Mazowieckiego. To unikalne w skali europejskiej źródła krasowe, o których niewiele osób w Polsce słyszało.

Ze spękanych wapieni jurajskich wypływa woda przybierająca niebiesko-zieloną barwę. Barwa wody jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego w kryształowo czystej wodzie. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od pory roku, pogody i stopnia nasłonecznienia. Dodatkowego uroku źródłom nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez wypływającą pod ciśnieniem wodę.

Temperatura wody ma stałą wartość ok. 9°C niezależnie od pory roku, zatem nawet w najmroźniejsze zimy źródła nie zamarzają. Według obliczeń, w ciągu jednej sekundy, wypływa z nich ok. 80 litrów wody.

Utworzony w 1961 r. rezerwat przyrody Niebieskie Źródła oprócz ochrony piękna krasowych źródeł chroni towarzyszącą im bogatą roślinność, która jest ostoją wielu gatunków ptaków. Unikalna wartość przyrodnicza zadecydowała o włączeniu tego obszaru do europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 8 lutego 2021 10:22
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Nowy prezes PWiK w Boles…

  Nowe wyzwania w Bolesłwcu

  Kongres Gospodarowania W…

  7-9 listopada 2022 r. w Krakowie - nie czekaj, zarejestruj się już dziś!

  Sosnowodek oficjalną mas…

  Sosnowiec: Konkurs rozstrzygnięty

  Możliwe implikacje maksy…

  Jak ustawę postrzegają branżyści?