Maszyny i urządzenia

Uchronić Sandomierz przed powodzią

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 22 stycznia 2021 13:38

Uchronić Sandomierz przed powodzią

Oddano do użytku 4 przepompownie w miejscowościach Koćmierzów, Nadbrzezie, Szewce oraz Zajeziorze. Przepompownie wchodzą w skład kompleksowego systemu zabezpieczającego przed powodzią Sandomierz i jego okolice. Wartość tej inwestycji wynosi 30 mln zł.

Budowa pompowni Koćmierzów umożliwia stworzenie alternatywnego kierunku odwodnienia zlewni cieku Atramentówki do rzeki Wisły. Celem realizacji przepompowni „Nadrzezie” jest odwadnianie i ochrona przed podtopieniami terenów zawala (zlewni Strugi A) w okresach wysokich stanów wód w korycie rzeki Trześniówki. Pompownia „Szewce” zlokalizowana jest na lewym brzegu rzeki Koprzywianki, przy modernizowanym  wale przeciwpowodziowym. Została wybudowana w miejscu wcześniej istniejącego obiektu. Jej głównym zadaniem jest wzmocnienie ochrony przed podtopieniami oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia powodzi poprzez odprowadzenie wód z obszaru zmeliorowanego w rejonie miejscowości Szewce i  Sośniczany oraz okolicznych terenów. Z kolei pompownia „Zajeziorze” ma za zadanie zwiększenie jej wydajności czyli skuteczniejsze odprowadzanie wody z całego obszaru zmeliorowanego

W uroczystym odbiorze obiektów, który nastąpił 14 stycznia, uczestniczył Grzegorz Witkowski Podsekretarz Stanu z Ministerstwa Infrastruktury. Wody Polskie reprezentował Krzysztof Woś, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządów na czele z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim.

- Mieszkańcy tych rejonów wielokrotnie walczyli z powodzią, ostatnio w 2010 roku, gdzie zalane było nawet 35 tysięcy domów. Dlatego działania przeciwpowodziowe mają ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności – powiedział Andrzej Bętkowski Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

- Nasze działania od dawna są skierowane na ochronę ludzi i ich mienia, bo rzeka jest źródłem życia, nie może być źródłem niepokojów. I to właśnie robimy od lat. Oddajemy do dyspozycji system, który może ochronić przed powodzią, oby jak najrzadziej. Każda złotówka zainwestowana w ochronę ludzi jest złotówką dobrze wydaną - powiedział Wiceminister Grzegorz Witkowski.

- Powódź z 2010 roku była bodźcem, dla którego działania takie, jak ta przepompownia zostały zakwalifikowane jako działania pilne. I są dla Wód Polskich priorytetem. Jest to jedno z ważniejszych zadań, jakie obecnie nasze Gospodarstwo wykonuje w kwestii przeciwpowodziowej. Jeszcze w tym roku będziemy mogli powiedzieć, że obywatele Sandomierza są bardziej bezpieczni, bo wszystkie 6 zadań zostanie zakończonych -  powiedział Krzysztof Woś, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.

Wykonawcą 4 przepompowni  jest firma Melbud S.A. Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz z Budżetu Państwa.

Budowa tych czterech obiektów wpisuje się w większy projekt pt. „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza”. Cała  inwestycja składa się z sześciu zadań. Do końca 2021 r. ukończona zostanie realizacja dwóch pozostałych zadań projektu: budowy wałów i muru oporowego z przeciwpowodziowymi wrotami portowymi. Wszystko to zapewni poprawę bezpieczeństwa i ochronę życia oraz mienia dla ok. 20 tys. mieszkańców, szczególnie doświadczonych podczas powodzi w 2010 roku.  Obejmuje obszar ok. 11 300 ha. Ma na celu ochronę mieszkańców Sandomierza i okolicznych gmin, takich jak: Samborzec, Koprzywnica, Łoniów, Baranów Sandomierski, Gorzyce, Dwikozy, Zawichost. Realizacja projektu zwiększa zabezpieczenie przed powodzią terenów położonych nad Wisłą oraz Doliny Koprzywianki, zmniejsza ryzyko występowania powodzi w miejscowościach Zajeziorze, Szewce i Sośniczany.  Całkowity koszt projektu, w tym budowy wałów, bramy portowej i przepompowni wynosi blisko 200 mln zł.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 22 stycznia 2021 13:38
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Taniej, szybciej, bezpie…

    W Opolu wprowadzają e-faktury

    Brzegi Wisły mają się ku…

    Budowa mostu na Pragę

    Rozwój cyfryzacji proces…

    Rozwój cyfryzacji procesów przetwarzania informacji

    Czy tłuszcze z kuchni mo…

    Szprostawskie Wodociągi i Kanalizacja informują