Zarządzanie kryzysowe

Wody Polskie zakończyły inwestycje Projektu Żuławskiego za 130 mln zł

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 15 grudnia 2022 22:38

14 grudnia 2022 roku odbyła się konferencja na podsumowanie projektu „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku”. Projekt o wartości 130 mln zł, dofinansowany w 85% przez Unię Europejską, wpływa w zasadniczy sposób na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców regionu Dolnej Wisły.

- Ochrona przeciwpowodziowa jest bezwzględnie niezbędna na Żuławach, stąd konieczność prowadzenia inwestycji i  badań barymetrycznych. Zrealizowaliśmy pięć zadań inwestycyjnych, które w znaczący sposób wpływają na wzmocnienie zimowej osłony przeciwpowodziowej, a także wzrost bezpieczeństwa mieszkańców ze strony wezbrań sztormowych. Mamy nowoczesną bazę lodołamaczy w Przegalinie, w której stacjonuje dziewięć statków, w tym cztery nowe, innowacyjne jednostki. Wody Polskie są przygotowane do akcji lodołamania i zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej mieszkańcom – powiedział Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś.

Żuławy Wiślane to malowniczy i  unikatowy teren znajdujący się w północno-środkowej części Polski, który ze względu na swoje położenie jest zagrożony powodziami. Głównym celem zrealizowanych inwestycji była odbudowa i modernizacja systemu ochrony przeciwpowodziowej wpływającego bezpośrednio na wzrost potencjału dla zrównoważonego rozwoju Żuław Wiślanych. Zakończony projekt „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” obejmował pięć zadań, do których należały:

Projekt został dofinansowany w 85% przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2 "Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska", oś priorytetowa II Ochrona środowiska. Skarb Państwa dofinansował projekt w wysokości 15 proc. Jego budżet wyniósł 130 mln zł. Projekt ten jest kolejnym elementem realizacji Programu  „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)” zwanego „Programem Żuławskim – 2030”.

Źródło: PGW Wody Polskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 15 grudnia 2022 22:38
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Sosnowiec: Twardsza woda…

  Woda popłynie z SUW Łazy

  Ustrzyki Dolne: ponad 3,…

  Ustrzyki Dolne: ponad 3,5 mln zł na inwestycje wod-kan

  Goleniów skorzysta z fun…

  5 mln dotacji na przebudowę popegeerowskiej oczyszczalni.

  Obwodnica Szczecina – wp…

  Powstanie drugi tunel pod Odrą