Maszyny i urządzenia

Wymieniają wodociąg metodą krakingu

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 25 lipca 2021 20:15

Łódzki ZWIK

Wymieniają wodociąg metodą krakingu

Dzięki korzystaniu z krakingu statycznego pracownicy łódzkiego ZWIK w ostatnich dniach  wymieniano spory odcinek wodociągu na ruchliwej drodze, unikając koniczności jej rozkopania, a co ważne dla odbiorców- bez przerw w dostawie wody.

Chodzi o wodociąg na  ulicy Aleksandrowskiej pomiędzy Szparagową a Szczecińską. Mimo prowadzonych robót wszyscy okoliczni mieszkańcy mają wodę w kranach. Prace postępują szybko dzięki zastosowaniu technologii układania nowego wodociągu w śladzie starej wodociągowej rury.

Wymieniany 630. metrowy odcinek wodociągu był w bardzo złym stanie technicznym. W ciągu ostatnich 3 lat doszło na nim do kilkunastu awarii. Kiedyś do wymiany długiego odcinka wodociągowej rury konieczne było jej odkopanie, wydobycie z ziemi, ułożenie nowej rury oraz odtworzenie nawierzchni jezdni. Trwało to bardzo długo, pociągało za sobą duże koszty, angażowało wielu pracowników i mnóstwo ciężkiego sprzętu: koparek, dźwigów, wywrotek. Wiązało się z dotkliwymi utrudnieniami dla mieszkańców i kierowców. Teraz wymiana wodociągowego przewodu metodą zwaną krakingiem statycznym wymaga jedynie wykopania dwóch punktowych otworów w ziemi - na początku i na końcu wymienianego odcinka- informuje łódzki ZWIK.

Na czym polega ta metoda?  Do starej wodociągowej rury wprowadza się metalową żerdź, na końcu której przytwierdza się głowicę z nożem tnącym oraz odcinek nowej, elastycznej rury z tworzywa sztucznego. Zainstalowane w wykopie hydrauliczne siłowniki ciągną metalową żerdź z nożem. Rozcina on stary wodociąg i jednocześnie w jego śladzie instalowany jest nowy odcinek sieci. Dzięki tej technologii prace remontowe wykonuje się szybko, bez uciążliwości dla mieszkańców, polegających na całkowitym blokowaniu na czas remontu ruchu ulicznego, nie ma hałasu wywołanego pracą ciężkiego sprzętu czy tumanów kurzu. Metoda krakingu doskonale sprawdza się w tych obszarach miasta, gdzie pod ziemią jest duże nagromadzenie instalacji: gazowych, energetycznych, teletechnicznych. Na czas prowadzonych prac mieszkańcy korzystają z tymczasowego wodociągu - nie ma więc przerw w dostawie wody. Przy okazji remontu wymieniane są przyłącza do budynków. Jednorazowo, przy użyciu hydraulicznych siłowników można wymienić odcinek sieci  o długości do 140 metrów. Urządzenie doskonale radzi sobie z rozcinaniem starych, awaryjnych wodociągów zbudowanych z rur stalowych, żeliwnych, cementowych. Podczas wymiany sieci można zachować dotychczasową średnicę rur lub w razie potrzeby zwiększyć ją - poprawiając w ten sposób wydajność przepływu wody w sieci.

Pracownicy ZWIK korzystają z krakingu statycznego nie tylko przy planowanych naprawach sieci, ale również w sytuacjach awaryjnych, gdy np. pilnie trzeba wymienić uszkodzoną rurę wodociągową czy kanalizacyjną przebiegającą pod ruchliwą ulicą czy torowiskiem tramwajowym.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: ZWIK

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 25 lipca 2021 20:15
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Hydro-Vacuum: niestandar…

    Miało być różowe, to jest!

    Wodociągi Jaworzno - szk…

    W Jaworznie zmierzają do bezwykopowej metody napraw sieci kanalizacyjnych

    Nowy Sącz: Odbyła się ci…

    Debatowali o „Infrastrukturze Krytycznej Miast”

    Gospodarka Obiegu Zamkni…

    MPWiK podpisało umowę z PGNiG TERMIKA S.A.