Działalność bieżąca

130 lat Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej

Damian Simiński Dodany dnia: 7 stycznia 2025 09:04

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej obchodziły pod koniec 2024 roku 130-lecie istnienia. Był to wyjątkowy czas pełen wspomnień i podziękowań. Jednym z jubileuszowych wydarzeń było uhonorowanie przez Prezydenta RP 22 pracowników firmy Medalami za Długoletnią Służbę.

Ujęcie wody dla Cieszyna wybudowano na potoku Tyra na stokach Jaworowego (obecnie Republika Czeska), a miejski wodociąg zaprojektowany przez Adolfa Friedricha zbudowała wiedeńska  firma Rempel i Miklas. Inwestycję oddano do użytku w listopadzie 1894 roku.. Ówczesna miejska sieć wodociągowa składała się z dwóch ciągów. Jeden prowadził obecnymi ulicami: Kasztanową, Ogrodową, 3 Maja, Mostem Wolności, Strzelniczą do dworca w Czeskim Cieszynie. Drugi ciąg wiódł przez ulicę Stalmacha, Plac Wolności, Górny Rynek, Rynek, Głęboką, przechodził pod rzeką Olzą i dalej ulicami Główną i Dworcową w Czeskim Cieszynie. Łączna długość sieci wynosiła 15 km, w ciągu doby płynęło nią 1600 m3 wody. Tyle bowiem zużywali w tamtych czasach mieszkańcy Cieszyna. Miasto jednak ciągle odczuwało dotkliwe braki w zaopatrzeniu w wodę dlatego w 1901 roku przystąpiono do rozbudowy ujęcia wody w Tyrze. Prace zakończono w 1908 roku i wtedy zdolność produkcyjna wodociągu wzrosła do 2600 m3/d. Planowano więcej, ale sprzeciwiali się temu mieszkańcy gminy Tyra, którzy bali się, iż utracą wodę do napędu tartaków i młynów.

W latach dwudziestych przystąpiono do badań terenowych, by zbudować ujęcie wody dla Cieszyna po stronie polskiej.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, prowadzono w powiecie cieszyńskim intensywne prace mające na celu zbudowanie odpowiedniej sieci wodociągowej.

W latach 1984 - 1989 zbudowano nowy zbiornik w Cieszynie Bobrku i kolejne studnie w Pogórzu, co pozwoliło na wystarczające pokrycie zaopatrzenia miasta w wodę.

Po ustrojowej transformacji nastąpiły również organizacyjne zmiany w cieszyńskich wodociągach. W 1994 roku podpisano umowę notarialną o powołaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej z siedzibą w Ustroniu.

Od 1995 roku jest to przedsiębiorstwo komunalne, którego udziałowcami jest 11 gmin, tj.: Cieszyn, Ustroń, Skoczów, Wisła, Strumień, Chybie, Goleszów, Dębowiec, Hażlach, Brenna i Istebna. Spółka została zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Bielsku- Białej Wydział VI Gospodarczy w dniu 07.12.1994 r., a działalność gospodarczą rozpoczęła od dnia 01.01.1995 r. Spółka dostarcza wodę dla około 136 tys. mieszkańców w 10 gminach: Cieszynie,  Ustroniu, Skoczowie, Wiśle, Strumieniu, Hażlachu, Dębowcu, Goleszowie, Chybiu oraz hurtowo dla mieszkańców Brennej. Zdolność produkcyjna 9 ujęć wody wynosi 36.968 m3/d. Spółka eksploatuje około 1.890,9 km sieci wodociągowej dostarczając wodę dla około 28 tys. odbiorców zarówno indywidualnych, jak i firm.

Źródło: Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Damian Simiński Dodany dnia: 7 stycznia 2025 09:04
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Kamień Krajeński: renowa…

    ZGKiM Kamień Kr. podpisał umowę pożyczki na realizację inwestycji kanalizacyjnej

    Szczecin: poważna awaria…

    Szczecin: poważna awaria magistrali

    Kolejne pojazdy elektryc…

    Wodociągi Słupsk inwestują w elektromobilność

    Kawa z ekspertem 18 maja…

    Praktyczne zastosowanie regulacji prawnych w zakresie zagospodarowania wód opadowych…