Inwestycje

50 lat GRP w Polsce.

Szymon Różański Dodany dnia: 28 listopada 2023 11:40

50 lat GRP w Polsce. Technologia, która podbija świat

 

Pół wieku temu w Toruniu zainstalowano pod ziemią pierwsze w Polsce rury GRP. Z tej okazji, firma Amiblu Poland zorganizowała spotkanie prasowe podczas którego przedstawiono wyniki badań potwierdzających ich niezmieniony stan. Dziś produkty, efekt ponad pięciu dekad innowacji, doświadczeń, zaangażowania i rozwoju są eksportowane z fabryk w Dąbrowie Górniczej i Gdańsku na Europę i cały świat.

Zakopane 50 lat temu w Toruniu rury zostały dostarczone na potrzebę budowy rurociągu przy zakładach włókienniczych Elana. Opracowanie Politechniki Śląskiej wskazywało na występowanie na tym terenie ścieków o bardzo dużej kwasowości. Odpowiednie parametry techniczne zadecydowały o tym, że to właśnie rury GRP zostały wykorzystane przy tej inwestycji, która jest odporna na wszelkie tego typu korozje. Po pięćdziesięciu latach użytkowania wnioski są jednoznaczne –  rury są praktycznie w stanie niezmienionym, a jej powierzchnia jest gładka. Ponadto MPWiK nie odnotowały żadnej awarii od momentu ich instalacji.

W trakcie spotkania głos zabrał Dariusz Kosiorowski, manager działu technicznego Amiblu Poland, który opowiedział nie tylko o historii GRP, ale także podkreślił jej zalety i przewagę konkurencyjną. – Rury GRP cechują się niezawodną trwałością. Są odporne na ścieranie i korozje, lżejsze od betonu, a co równie istotne, przy procesie ich produkcji poziom emisji C02 jest stosunkowy niski.

Podczas wydarzenia głos zabrał również prezes zarządu Amiblu Poland, Tomasz Wojtczak wskazywał, że rury z polskich fabryk są wykorzystywane do realizacji inwestycji na całym świecie, od USA przez Europę aż po dalekie zakątki Azji. Produkty GRP zostały użyte między innymi pod rzymskim Koloseum, w Los Angeles, na Sri Lance czy też w ponad 200 elektrowniach wodnych w Norwegii. Tomasz Wojtczak w swoim wystąpieniu odniósł się także do „Niebieskiego Ładu UE” – nowej kompleksowej strategii wodnej dla Europy. - To ogromna szansa dla polskich firm, otwierająca drzwi do znacznych środków na inwestycje w sektorze wodnym. Kluczowe jest także to, aby nie cena, a kryteria środowiskowe były głównym czynnikiem przy zamówieniach publicznych.

Amiblu jest renomowanym producentem i dostawcą rur, zbiorników oraz kształtek GRP znanych ze swojej wyjątkowo długiej żywotności oraz najwyższej jakości. Hasło przyświecające organizacji brzmi: „Szanujmy wodę tak, jak na nią zasługuje”.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 28 listopada 2023 11:40
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Księgowość - zamknięcie …

  Kawa z ekspertem: wtorek, 10 stycznia 2023 godz. 10.00

  Dariusz Gusta nowym Prez…

  Zmiany we władzach Stowarzyszenia Lubuskie Forum Wodociągowe

  130 jednostek w akcji

  Kraków: wielkie sprzątanie na mokro

  Zakład Wodociągów i Kana…

  Rusza III etap inwestycji "Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w miejsc…