Działalność bieżąca

Bezpieczeństwo ciągłości dostaw wody w Gminie Goleniów

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 17 sierpnia 2022 13:24

W dniu wczorajszym w Sali Obrad Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego w Goleniowie (Województwo Zachodniopomorskie) odbyła się debata na temat "Bezpieczeństwa ciągłości dostaw wody w Gminie Goleniów".

Powodem, dla którego organizator zdecydował się na zwołanie takiej debaty jest realne zagrożenie upadłością przedsiębiorstw zajmujących się dostawą wody dla mieszkańców Gminy Goleniów.

Na spotkaniu obecni byli, obok władz miejskich Gminy Goleniów w osobie Wiceburmistrza Goleniowa, Pana Tomasza Banacha, przedstawiciele Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Stowarzyszenia Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP w osobach Pana Posła Jarosława Rzepy i Pani Senator Magdaleny Kochan, branżowi prawnicy, Panowie Jędrzej Bujny i Paweł Sikorski, prezesi i dyrektorzy przedsiębiorstw wodociągowo - kanalizacyjnych z terenu województwa zachodniopomorskiego, przedstawiciele związków zawodowych, a także samorządowcy - burmistrzowie, wójtowie, czy też radni rad miejskich i gminnych.

Zabrakło natomiast przedstawicieli Wód Polskich, czy też Sanepidu, którzy z powodu katastrofy ekologicznej na Odrze nie skorzystali z zaproszenia organizatora.

Debata prowadzona była w konwencji spotkania informacyjnego, połączonego z dyskusją na temat problemów, z jakimi obecnie boryka się branża wodociągowo – kanalizacyjna.

Przedstawiciele zachodniopomorskich przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych, Panowie Janusz Dawidziak (Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja), Piotr Kroll (Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie) oraz Damian Simiński (Wodociągi Zachodniopomorskie) zaprezentowali skalę wzrostu kosztów działalności podstawowej wynikającej przede wszystkim ze wzrostów cen energii elektrycznej, gazu, węgla i innych nośników ciepła i energii, czy też rosnących lawinowo cen materiałów niezbędnych do utrzymania bieżącej działalności.

Swoje wystąpienia mieli branżowi prawnicy, Panowie Bujny i Sikorski, którzy przedstawili zebranym prawne regulacje dotyczące branży, a jednocześnie przybliżyli skalę problemu, z jakimi obecnie borykają się na terenie całego kraju przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne, z których, jak podkreślał przedstawiciel Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Pan Paweł Sikorski, ponad 70 % wygenerowały w tym roku po raz pierwszy od wielu lat stratę na działalności podstawowej, co spowodowane jest bezpośrednio przez brak zgody regulatora (PGW Wody Polskie) na przenoszenie rosnących kosztów działalności do cen taryfowych za dostarczaną wodę i odbierane ścieki.

Szczególnym elementem debaty stała się zatem trwająca aktualnie kampania taryfowa i podejście regulatora, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do wniosków taryfowych składanych przez przedsiębiorstwa. Szkoda, że podczas debaty zabrakło przedstawiciela regulatora, który mógłby do formułowanych tez i wniosków osobiście się odnieść. Szczególnie ubolewali nad tym samorządowcy, którzy starają się zrozumieć politykę Wód Polskich w tym zakresie, głównie pod kątem widma bankructwa firm komunalnych, których jednostki samorządu terytorialnego są właścicielami.

Swoje wystąpienia mieli także związkowcy, którzy na terenie Goleniowa prowadzą strajk spowodowany brakiem realizacji porozumienia płacowego z pracodawcą (GWiK Goleniów), co jak sami podkreślali, także związane jest bezpośrednio z brakiem zatwierdzenia wniosków kierowanych przez Spółkę do regulatora.

Choć wtorkowe spotkanie miało dotyczyć wyłącznie Gminy Goleniów, to jednak w świetle poruszonych tematów dalece wykroczyło poza zasięg terytorialny Gminy i, dzięki wypowiedziom prelegentów, przedstawicieli przedsiębiorstw i instytucji branżowych, omówiono problematykę dotyczącą całego Kraju.

Obecni na debacie Parlamentarzyści – zarówno Pani Senator Magdalena Kochan, jak i Pan Poseł Jarosław Rzepa jasno zadeklarowali, iż poruszonych podczas debaty problemów branży nie pozostawią bez reakcji i odpowiednio w reprezentowanych przez siebie Izbach zaprezentują je, dążąc do dokonania stosownych zmian legislacyjnych i organizacyjnych, zmierzających do zatrzymania dekapitalizacji polskich przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych i nadchodzącej wielkimi krokami potencjalnej fali bankructw.  

Janusz Dawidziak - prezes  GWiK Goleniów, a jednocześnie Prezes Stowarzyszenia Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe, podsumowując spotkanie powiedział:  „…w obecnym otoczeniu prawnym i sytuacji ekonomicznej, firmy wodociągowo -kanalizacyjne są jak Titanic, który idzie na zderzenie z górą lodową. A to, jak wszyscy wiemy, nie skończyło się dobrze…”

Redaktor Wodociagowiec.pl

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 17 sierpnia 2022 13:24
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Z myślą o bezpieczeństwi…

    Kraków: Powstanie kolejny zbiornik retencyjny

    Wodowanie drugiego lodoł…

    Jednostka o nazwie Nerpa powiększy flotę lodołamaczy

    Edukacja wodna- lodołama…

    Najmłodsi odbiorcy pokazali lodołamacze w akcji.

    Związek Międzygminny zai…

    Podpisano umowę na rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej