Działalność bieżąca

Branża wodociągowa ma być wpisana na listę podmiotów wrażliwych

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 października 2022 16:38

Na zakończonej kilkadziesiąt minut temu konferencji prasowej, Premier Rządu Polskiego, Pan Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie maksymalnych ceny za dostawy prądu, które mają obowiązywać przez najbliższy rok. Będą dotyczyć kilku grup: tych gospodarstw domowych, które nie mieszczą się w pułapie przyjętych wcześniej limitów zużycia prądu, a także odbiorców wrażliwych (w tym przedsiębiorstw wodociagowo - kanalizacyjnych) i firm z sektora MŚP.

Rząd przedstawił we wtorek nowy pakiet pomocowy, który ma zamrozić ceny energii. Przewiduje on ustanowienie maksymalnej ceny prądu, począwszy od 1 grudnia 2022 roku dla następujących grup odbiorców:

  • odbiorców wrażliwych,
  • firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP),
  • tych gospodarstw domowych, które nie mieszczą się w pułapie przyjętych wcześniej limitów zużycia prądu (dla gospodarstwa domowego wynosi on 2000 kWh rocznie, jeśli jednym z domowników jest osoba niepełnosprawna 2600 kWh rocznie, a dla rolników oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny 3000 kWh na rok).

Podmioty wrażliwe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa od grudnia 2022 r. mają za energię płacić maksymalnie 785 zł/MWh, natomiast w przypadku gospodarstw domowych, które przekroczą ogłoszone wcześniej przez rząd limity zużycia energii elektrycznej, cena wyniesie 699 zł za MWh.

„Dla odbiorców indywidualnych ta taryfa G jest prosta w identyfikacji na poziomie taryfikacji  zostanie ona zamrożona. Dla pozostałych odbiorców, czyli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw plus samorządy w bardzo szeroko ujetej działalności, zarówno budynki samorządowe, jak wodociąg, jak kanalizacja, jak transporty publiczny, edukacja, czyli zadania włsne samorządu, również obowiązywać będzie ta sama taryfa, to jest 785 zł/MWh" - wyjaśniła Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

Jest długo oczekiwana przez branżę wodociągowo – kanalizacyjną informacja. Wodociągowiec.pl wielokrotnie informował, iż drastyczne podwyżki cen prądu niechybnie doprowadzą do fali bankructw w branży po 1 stycznia 2023 roku, kiedy to miały zacząć obowiązywać w większości polskich przedsiębiorstw nowe stawki opłat za energię, wyższe nawet o 800 – 900 % od dotychczasowych.

Objęcie branży wodociągowo – kanalizacyjnej parasolem obronnym jest zbieżne z działaniami i propozycjami Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie (czytaj TUTAJ) i Stowarzyszeń Regionalnych (czytaj TUTAJ).

Co prawda proponowana przez Rząd taryfa energetyczna w wysokości 785 zł/MWh jest wyższa od proponowanej wcześniej, jednak i tak, przy niedawno osiąganych w przetargach stawkach na poziomie od 2.400 do 2.900 zł za MWh, wydaje się możliwa do udźwignięcia przez przedsiębiorstwa w ramach zwykłej korekty cen taryfowych, zgodnie z Ustawą branżową.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 października 2022 16:38
  • Komentarze (1)
    Image placeholder
    Image placeholder

    To kropla w morzu potrzeb przedsiębiorstw strategicznych. Mimo to daje promyk nadzieję wyjścia z trudnej sytuacji finansowej wielu firm.

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    XI. Ogólnopolski Ranking…

    XI. Ogólnopolski Ranking Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji 2022

    OŚ Czajka: Amiblu wzywa …

    Czajka: Amiblu wzywa firmę Uponor do przeprosin

    Bezpieczniej w dolinie r…

    Koniec prac na trzech zbiornikach

    Burmistrz Goleniowa wnio…

    Wniosek o przeprowadzenie kontroli w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie