Działalność bieżąca

IGWP występuje do Rządu o zamrożenie cen za energię elektryczną

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 27 września 2022 11:06

W związku z pracami nad projektem ustawy o szczególnym wsparciu odbiorców wrażliwych oraz jednostek samorządu terytorialnego, z uwagi na dramatyczną sytuację finansową oraz realną groźbę utraty płynności finansowej przez firmy wod.-kan., Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie wystąpiła do Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego, Ministra Infrastruktury Marka Gróbarczyka, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina oraz Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy z wnioskiem o włączenie przedsiębiorstw wod.-kan. do grupy podmiotów wrażliwych, objętych szczególną ochroną, w myśl projektu ustawy o szczególnym wsparciu odbiorców wrażliwych oraz jednostek samorządu terytorialnego.

IGWP wnosi o objęcie branży wodociągowo-kanalizacyjnej parasolem ochronnym poprzez zabezpieczenie maksymalnej ceny energii elektrycznej w wysokości 618,24 zł za 1 MWh.

 

Jest to niejako odpowiedź branży na Komunikat Ministerstwa Aktywów Państwowych, jaki pojawił się w minionym tygodniu dotyczący objęcia samorządów oraz podmiotów wrażliwych, takich jak placówki ochrony zdrowia, domy opieki społecznej czy szkoły ochroną analogiczną do tej, z jakiej korzystają dziś odbiorcy gazu.

- Nie zostawimy samorządów samych z szalejącymi cenami energii – deklaruje wicepremier Jacek Sasin. Na najbliższym posiedzeniu rządu minister aktywów państwowych ma przedstawić rozwiązanie, które uchroni samorządy oraz instytucje wrażliwe przed drastycznie rosnącymi cenami energii.

Plansza MAP komunikat

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa, od wielu miesięcy na rynkach surowców energetycznych mamy do czynienia z niezwykle ciężką i pogłębiającą się sytuacją. Ceny surowców energetycznych biją rekordy. Jest to efekt splotu wielu niekorzystnych czynników, na które nie mamy wpływu. W szczególności chodzi o agresję Rosji na Ukrainę i świadome działania Moskwy obliczone na destabilizację rynku, ale także nieracjonalne w tej sytuacji działania instytucji UE związane z zaostrzającą się polityką klimatyczną. W ostatnim czasie pojawiły się informacje o wysokich wzrostach ofert dotyczących opłat za energię elektryczną, jakie poszczególne samorządy czy podległe im podmioty otrzymują od firm energetycznych. Jest to w głównej mierze efekt czynników, o których mowa wyżej. W wielu przypadkach chodzi również o dobiegające końca umowy wieloletnie, które zawierane były w przeszłości w zupełnie innych warunkach rynkowych, kiedy ceny energii oraz jej nośników były wielokrotnie niższe. W tej sytuacji MAP podejmuje działania zmierzające do złagodzenia tej trudnej sytuacji.

- W najbliższym czasie przedstawię na Radzie Ministrów rozwiązanie, które umożliwi objęcie samorządów oraz podmiotów wrażliwych, takich jak placówki ochrony zdrowia, domy opieki społecznej czy szkoły ochroną analogiczną do tej, z jakiej korzystają dziś odbiorcy gazu – podkreśla wicepremier Jacek Sasin.

Szczegóły mają zostać przedstawione na najbliższym posiedzeniu rządu we wtorek, 27 września.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 27 września 2022 11:06
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    W Choszcznie stanie pier…

    W Choszcznie stanie pierwszy butelkomat

    We Wrocławiu debatowali …

    Debata "Woda w mieście" podczas Smart City Forum Worocław

    Chroni ludność przed zal…

    Remont „Słupa” zakończony

    Naukowcy z Politechniki …

    Tlenowe granule osadu – sposobem na oszczędności