Maszyny i urządzenia

Wodociągi Warszawskie chcą odzyskiwać ciepło ze ścieków

ŁUKASZ TOMKÓW Dodany dnia: 18 listopada 2024 10:02

Wodociągi Warszawskie podpisały umowy na pilotaż odzysku ciepła ze ścieków nieoczyszczonych z Veolia Energia Warszawa S.A. Współpraca ta wpisuje się także w gospodarkę obiegu zamkniętego.

Jak informuje stołeczne przedsiębiorstwo umowy podpisane przez obie spółki pozwolą pozyskiwać ciepło z sieci kanalizacyjnej i wykorzystać je do zasilania miejskiej sieci. Dla realizacji zadania Wodociągi Warszawskie umożliwią Veolii dostęp do Stacji Pomp Kanałowych „Nowodwory” oraz nośnika ciepła odpadowego w postaci ścieków.

Porozumienie z Veolią jest kolejnym krokiem Wodociągów Warszawskich w kierunku poszukiwania zielonych źródeł energii. Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych, pozyskiwaniu energii ze spalania biogazu i wykorzystaniu turbiny parowej w spalarni w zakładzie „Czajka” miejska spółka już teraz jest w 1/3 samowystarczalna energetycznie. W ubiegłym roku wyprodukowała 60 tys. MWh energii. Nowa inwestycja będzie korzystna dla środowiska – zmniejszy emisję CO2 i będzie miała pozytywny wpływ na jakość powietrza.

Dla środowiska, dla mieszkańców

– Jednym z naszych priorytetów jest poszukiwanie rozwiązań, które służą środowisku, a jednocześnie są przydatne dla mieszkańców, dlatego ogromną wagę przykładamy do kwestii neutralności energetycznej. Nasz dobry wynik w tym zakresie to przede wszystkim efekt konsekwentnych działań i pracy ekspertów – podkreśla Renata Tomusiak, prezes zarządu Wodociągów Warszawskich. – Nie chcemy tracić żadnego zasobu, który daje nam natura, zaś odzysk ciepła ze ścieków jest następnym krokiem na ścieżce innowacyjnych działań, którym przyświeca m.in. troska o środowisko – dodaje.

Z entuzjazmem mówi o współpracy także Paweł Orlof, prezes zarządu Veolia Energia Warszawa S.A.

– Wierzymy, że przyszłość Warszawy to miasto tętniące energią odnawialną. Projekt odzysku ciepła ze ścieków to symbol naszych ambicji do ekologicznych rozwiązań, które pozwalają nam zostawić mniejszy ślad węglowy i lepszą jakość życia dla mieszkańców. Dążymy do stworzenia miasta, które ogrzewa się dzięki innowacjom i naturze, a nie kosztem jej zasobów. Ten projekt to dopiero początek transformacji, która zmieni oblicze warszawskiej sieci ciepłowniczej i, mamy nadzieję, zainspiruje kolejne miasta do podjęcia podobnych działań – podkreśla.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wodociągi Warszawskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

ŁUKASZ TOMKÓW Dodany dnia: 18 listopada 2024 10:02
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Sami otrzymali pomoc, te…

    Pracownicy MPWiK Wrocław pomagają w Stroniu Śląskim

    Nowoczesny kalkulator re…

    Nowoczesny kalkulator retencji wody

    Wybrali metodę fermentac…

    W Libiążu powstanie nowoczesna biogazownia

    Hydro-Vacuum: niestandar…

    Miało być różowe, to jest!