Inwestycje

Brzeszcze z nowoczesną oczyszczalnią

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 października 2021 08:39

Kolejna gmina uporządkowała gospodarkę ściekową

Brzeszcze z nowoczesną oczyszczalnią

Gmina Brzeszcze (woj. małopolskie) może pochwalić się nowoczesna oczyszczalnią ścieków. Właśnie podsumowano inwestycję. Gmina na to zadanie otrzymała rekordową w swojej historii dotację w kwocie 31 mln zł.

Była to dotacja z Funduszy Europejskich, pochodząca z Programu „Infrastruktura i Środowisko”, umożliwiła nie tylko rozbudowę oczyszczalni, ale też wybudowanie ponad 19 km kanalizacji sanitarnej.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Brzeszczach polegała na przebudowie i rozbudowie części mechanicznej, biologicznej i osadowej oraz budowie niezbędnej infrastruktury technicznej.

Część istniejących obiektów i instalacji na terenie obiektu wymagała pilnej wymiany i unowocześnienia, co było związane nie tylko z rozwojem technologicznym w zakresie oczyszczania ścieków, ale również koniecznością dostosowania oczyszczalni do norm polskich i unijnych w tym zakresie.

W gospodarce ściekowej podstawowym problemem jest zagospodarowanie osadów. Zrezygnowano z przestarzałego gromadzenia osadów ściekowych na poletkach osadowych. Zamiast tego osady prasowane są na bardzo nowoczesnej prasie i w dużo mniejszych objętościach wywożone na składowisko odpadów. Wartość robót budowlanych dotyczących rozbudowy oczyszczalni wyniosła 40,5 miliona złotych, w tym dofinansowanie 20,6 miliona złotych.

W ramach inwestycji Zakład Oczyszczania Ścieków i Kanalizacji w Brzeszczach został wyposażony w nowoczesny sprzęt transportowy, w tym: samochód dostawczy, ciągnik z przyczepą oraz koparko-ładowarkę, które usprawnią pracę i zapewnią niezawodność działania. Ponadto kompleksowo wyposażono laboratorium w specjalistyczny sprzęt, który pozwoli na bieżące analizy jakościowe, ilościowe oraz mikrobiologiczne ścieków i osadów.

Zastosowano automatyczny system sterowania i monitorowania pracy typu SCADA, który oprócz wizualizacji procesu technologicznego umożliwia automatyczną analizę jego działania poprzez kontrolę bieżących parametrów.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 października 2021 08:39
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Świnoujście: Wyspiarka p…

  Świnoujście: Wyspiarka przewierciła się pod Świną

  Rzeszów: kładą rury do n…

  Rzeszów: kładą rury do nowego osiedla

  Departament Gospodarki W…

  Nowy departament w Wodach Polskich

  Zaleją wodą nieczynne wy…

  Powstanie sztuczne „pojezierze”