Działalność bieżąca

Bytomskie Wodociągi wracają do "źródeł"

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 15 maja 2025 08:55

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne ma nową nazwę i logo, które zaprojektowała Joanna Katańska wraz z Medusa Group. Ale to dopiero początek zmian!

Bytomskie Wodociągi – bo tak brzmi nowa nazwa przedsiębiorstwa – planują rewitalizację zabytkowych budynków i przeprowadzkę do swojej historycznej siedziby przy Wzgórzu Św. Małgorzaty, gdzie powstaną przestrzenie biurowe oraz zaprojektowane przez Medusę Group centrum edukacyjne i park kieszonkowy.

Teren przy ul. Zabrzańskiej, u podnóża Wzgórza Św. Małgorzaty, przez dekady był siedzibą spółki, która zaopatrywała Bytom w wodę. Miejsce, w którym ponad 770 lat temu zaczęła się historia Bytomia znów będzie tętnić życiem.

– Dzięki planom spółki wyeksponujemy ważne historycznie miejsce, będące kolebką miasta i siedzibą kasztelanii bytomskiej, która powstała na bazie grodu zbudowanego w XI wieku – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

To właśnie w tym miejscu na początku XX wieku zbudowano jedną z pierwszych w Europie biologiczną oczyszczalnię ścieków.

– Delegacje fachowców z innych ośrodków zapoznawały się ze szczegółami technicznymi tego obiektu, by później zastosować podobne rozwiązania przy budowie własnych oczyszczalni – mówi Longin Siemlat, prezes zarządu Bytomskich Wodociągów.

Pierwsza bytomska oczyszczalnia korzystała z najnowocześniejszych technologii. Już w latach 30. XX wieku produkowała i wykorzystywała biogaz. Obiekt pełnił swoją funkcję niemal do końca XX wieku. Wówczas został przebudowany, a przepompownia ścieków, która powstała na jego bazie, pracuje do dziś.

 

Remont w toku

Bytomskie Wodociągi rozpoczęły prace przy ul. Zabrzańskiej od remontu zabytkowego budynku biurowego. Tam przeprowadzi się administracja spółki, która obecnie korzysta z nieruchomości w ścisłym centrum miasta – przy pl. Kościuszki.

– Siedziba w śródmieściu to w naszym przypadku zbytek. Lepiej, żeby administracja była blisko zaplecza technicznego. Nowa – stara siedziba pozwoli nam na sprawniejsze działanie i bliższy kontakt z bazą techniczną, umożliwi konsolidację administracji z częścią operacyjną, co przyczyni się do usprawnienia pracy i racjonalnego wykorzystania zasobów Spółki – mówi prezes zarządu Bytomskich Wodociągów.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Obecnie, koncepcja przygotowana przez Medusę Group czeka na środki.

– W styczniu złożyliśmy wniosek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego o dofinansowanie realizacji zadania pod nazwą „Zagospodarowanie terenów i nadanie nowych funkcji obiektom po byłej Oczyszczalni Ścieków Śródmieście przy ul. Zabrzańskiej/Łagiewnickiej w Bytomiu”. Obecnie wniosek jest oceniany – mówi Longin Siemlat.

Projekt zagospodarowania terenu zakłada przebudowę i nadbudowę budynku zabytkowej spalarni odpadów oraz zagospodarowanie przyległych terenów poprzemysłowych na cele środowiskowe i edukacyjne – stworzenie interaktywnego centrum edukacyjnego, parku kieszonkowego i ścieżki edukacyjno-przyrodniczej.

Nowe logo na start

Bytomskie Wodociągi zaprezentowały wizualizacje koncepcji 6 maja, podczas konferencji prasowej. Przy okazji, zaprezentowane zostało też nowe logo spółki, którego autorami są Joanna Katańska i Medusa Group. Logo zostało zaprojektowane z wielką starannością, a żaden element nie jest tutaj przypadkowy. Nawiązuje do nazwy Spółki, profilu jej działalności, ale także do historii miasta.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Urząd Miejski w Bytomiu

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 15 maja 2025 08:55
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Termomodernizacja dla po…

    Trwa nabór wniosków

    Uzbrajają południowe Gl…

    Deszczówka będzie pod kontrolą

    Litewscy parlamentarzyśc…

    Litwa wprowadziła regulacje odpowiadające na problem fragmentacji rzek i migracji ryb

    Zapraszamy na webinariu…

    Laboratorium - poligon kosztów i strat?