Aktualności od 1 do 10

Czy Wisła stanie się wodną autostradą?

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 8 kwietnia 2021 21:40

Czy Wisła stanie się wodną autostradą?

Pierwszy w historii rejs kontenerowy

Powodzeniem zakończy się pierwszy w historii komercyjny rejs kontenerowy Wisłą. Barka płynęła z Portu Gdańsk do Chełmna, by tam być rozładowana, a ponownie wypełniona towarami wróciła na Wybrzeże. Cała operacja trwała 4 dni i miała się zakończyć 10 kwietnia.

Jednostka wypłynęła z Portu Gdańsk do Chełmna, dokładnie 6 kwietnia. Dwa dni później nastąpił przeładunek na ciężarówki, które rozwiozą towary do firm z regionu. Jednostka została ponownie załadowana produktami na eksport i wróciła na Wybrzeże. Przetransportowanych zostało około 300 ton towarów.

Towary zostały umieszczone w sześciu kontenerach i przewożone są przy pomocy zestawu pchanego złożonego z pchacza i barki. Rejs odbywa się po 152 kilometrowym odcinku Drogi Wodnej Rzeki Wisły, z przerwą nocną w  okolicy Tczewa.

Rejs miał na celu promocję śródlądowego transportu wodnego i pokazanie, że Wisła jest jedną z najbardziej ekonomicznych sposobów przewożenia ładunków, wzmacniających integrację Portu Morskiego Gdańsk z zapleczem lądowym. Transport rzeką stanowi przyjazną dla środowiska alternatywę, m.in. pod względem poziomu emisji hałasu, jak i zużycia energii. Jest także bezpiecznym szlakiem transportowym, z którego mogą korzystać przedsiębiorstwa i firmy spedycyjne zlokalizowane m.in. w województwie kujawsko-pomorskim. W 2019 r. odnotowano jedynie 5 wypadków żeglugowych, a w żadnym z nich nie przewożono ładunków niebezpiecznych. Przedsięwzięcie ma również na celu sprawdzenie oznakowania nawigacyjnego na tym odcinku drogi wodnej.

Wydarzenie odbywało się w ramach projektu EMMA Extension (program INTERREG Region Morza Bałtyckiego). Organizatorem rejsu było Województwo Kujawsko-Pomorskie, a patronatem objęło go Ministerstwo Infrastruktury.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 8 kwietnia 2021 21:40
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Na Odrze po kłopocie?

  Wody Polski ogłaszają sukces akcji lodołamania

  Detergenty są wśród Nas.

  Mamy obowiązek badania tych substancji, które negatywnie wpływają na środowisko wodn…

  Szlak rowerowy trzech st…

  ZWIK namawia łodzian na wycieczkę rowerową

  Aplikacja dedykowana do …

  Czy uda nam się monitorować obieg ścieków?