Pozostałe

Wielkopolska: Związki Zawodowe przeciw polityce Wód Polskich

Szymon Różański Dodany dnia: 15 lutego 2023 11:04

Już nie tylko w Poznaniu i Pile, ale także w Ostrowie Wielkopolskim branżowcy rozpoczęli protest przeciwko polityce Wód Polskich. Oflagowano tamtejsze przedsiębiorstwo Wodkan PWIK.

Foto: akcja protestacyjna związkowców z Aquanet Poznań

Foto: akcja protestacyjna związkowców MWiK Piła

Podobnie jak w przypadku spółek z Poznania, czy Piły, o czym pisaliśmy wcześniej, także w Ostrowie Wlk. akcja protestacyjna rozpoczęła się 13 lutego i polega na oflagowaniu obiektów spółki. Akcje prowadzą działające w j spółce Związki Zawodowe: NSZZ „Solidarność”, Wolne Związki Zawodowe Pracowników Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska oraz centrale związkowe Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność” i Zarząd Wojewódzki FZZ Województwa Wielkopolskiego.

Powód takiego działania jest ten sam- Wody Polskie nie zatwierdziły wniosku o skrócenie taryf, który spółka złożyła już kwietniu 2022 roku.

Dramatyczna sytuacja finansowa, w jakiej znalazły się przedsiębiorstwa wodociągowo- kanalizacyjne, będące częścią infrastruktury krytycznej, świadczące usługi o charakterze strategicznym dla obywateli oraz brak dialogu ze strony Wód Polskich zmuszają nas do podjęcia drastycznych działań – czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez Zbigniewa Lisonia i Ryszarda Więcka z Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wodkan PWiK S.A.

Związkowcy informują, że przedłużanie finansowej agonii doprowadzi do prawdziwej katastrofy, a przede wszystkim może oznaczać, że woda w kranach przestanie lecieć:

„W tej sytuacji możemy w najbliższych miesiącach spodziewać się zwolnień pracowników i pogorszenia warunków pracy i płacy oraz znacznego pogorszenia poziomu świadczonych usług:

– ograniczenia inwestycji (nie będzie rozbudowy sieci wod-kan), bez względu na to czy mówimy o 20 metrach czy 300 metrach rury;

– utraty wyspecjalizowanej kadry zatrudnionej w branży – ludzie zaczną odchodzić tam, gdzie wyższe pensje i szansa na podwyżkę;

– niższego ciśnienia wody w kranach wynikającego np. z ograniczenia zużycia energii elektrycznej;

– przerwy w dostawach wody (jak wyżej);

– wydłużonego czasu usuwania wszelkich awarii (do kilku dni);

– ryzyka zanieczyszczenia środowiska (przez gorszą pracę oczyszczalni ścieków);

– utraty płynności finansowej;

– upadłości firm wodociągowych”.

Akcja trwa do odwołania. Na razie nie ma reakcji ze strony Wód Polskich na te wydarzenia. Przypomnijmy, że poza Wodkan w Ostrowie Wlk. oflagowana jest też m.in. siedziba spółki Aquanet w Poznaniu, Kościanie i Pile.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 15 lutego 2023 11:04
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Opis Przedmiotu Zamówien…

  Kawa z ekspertem: wtorek, 18 kwietnia 2023 godz. 10.00

  Zamknięcie roku 2022 - p…

  Przełom roku to czas wytężonej pracy działów księgowych

  Tu każdego dnia mówią o …

  Wrocław: dwumilionowy gość Hydropolis

  Wodociągi Jaworzno podję…

  Jaworzno (woj. ślaskie), jako jedno z pierwszych miast w Polsce, samo zmieniło syste…