Inwestycje

Dębica: będzie mniej awarii wodociągów

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 czerwca 2022 07:26

Wodociągi Dębickie poinformowały o zakończeniu  modernizacji Stacji Uzdatniania Wody. Inwestycja kosztowała prawie 3,8 zł mln, i była częściowo sfinansowana ze środków unijnych.

W ramach całego zadania zostały wymienione: rurociąg DN 600 doprowadzający wodę uzdatnioną ze zbiorników kontaktowych do starej studni wody czystej; dwa rurociągi ssawne ( DN 400 i DN600) łączące studnię wody czystej z pompownią wysokiego tłoczenia; rurociągi przesyłowe wraz ze spustami w komorze zasuw zbiorników kontaktowych; stary rurociąg awaryjny wody surowej  DN 300 na DN 400 na odcinku pompownia wody surowej – osadnik wstępny; dwa rurociągi DN 500 na odcinku osadnik wstępny – budynek mieszaczy. Ponadto  na rurociągach zostały zamontowane 2 mieszacze statyczne z bezpośrednim dawkowaniem koagulantu dla szybszego mieszania wody z roztworami reagentów, co jest bardzo istotne w procesach uzdatniania wody. Natomiast w  zbiornikach cylindrycznych zostały zamontowane mechaniczne mieszadła śmigłowe, wolnoobrotowe w celu przyspieszenia powstawania kłaczków i łączenia się ich w większe aglomeraty czyli procesu flokulacji. Po zakończeniu wszystkich prac została wykonana nowa nawierzchnia z asfaltu i kostki brukowej.

17 maja bieżącego roku na Stacji Uzdatniania Wody miał miejsce odbiór końcowy i przekazanie do eksploatacji obiektu. Cały projekt  pn. „Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Dębicy – etap II”, realizowany był  w ramach Projektu „Rozwój gospodarki wodno-ściekowej miasta Dębica z modernizacją oczyszczalni ścieków w Dębicy. Zadanie współfinasowane było ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

Inwestycja została zrealizowana przez generalnego Wykonawcę firmę Inżynieria Rzeszów SA. Obejmowała modernizację sieci technologicznych, które w większości funkcjonowały od początku istnienia Stacji Uzdatniania Wody w Dębicy.

Przeprowadzenie kompleksowej modernizacji pozwoli na zminimalizowanie awaryjności rurociągów w przyszłości.  Ponadto układ technologiczny zyskał możliwość wykonywania prac konserwacyjno – remontowych bez konieczności przerywania procesu uzdatniania wody- podkreślają Wodociągi Dębickie.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wodociągi Dębickie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 czerwca 2022 07:26
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Łódź: hydrologiczne ciek…

    Ciekawostki historyczne Łodzi - nad jaką rzeczką leżała "pra-Łódź"?

    Jaką decyzję podejmą Wod…

    Sądeckie Wodociągi chcą urealnienia taryf

    Oczyszczalnia ścieków

    Elektrownia Turów, podpisała umowę z SEEN Technologie.

    Wodociągi Leszczyńskie: …

    Wodociągi Leszczyńskie: 2. etap modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Henr…