Trendy

Deszczówka musi zostać w mieście

ŁUKASZ TOMKÓW Dodany dnia: 4 maja 2023 14:15

Przy projektowaniu nowego lub modernizacji już istniejącego zagospodarowania terenu - muszą powstawać instalacje do zatrzymywania/retencjonowania wód deszczowych - to nowe wymagania jakie dla dla projektantów inwestycji w Łodzi wprowadził ZWIK.

Projektanci muszą uwzględniać nowy model natężeń deszczów prognozowany do 2050 roku, który przewiduje znaczny wzrosty intensywności opadów. Obecne zmiany klimatu związane są z tak zwaną „pogodą na sterydach”, czyli mamy do czynienia z następującymi po sobie, w krótkim czasie opadami nawalnymi (nawet 200 l wody na sekundę na hektar) i suszami. Te gwałtowne zjawiska atmosferyczne wymuszają na terenach miejskich konieczność zagospodarowywania wody opadowej. Jak podkreśla ZWIK trzeba skutecznie blokować jej spływ, żeby nie przeciążać sieci kanałów i koryt rzek. Trzeba też gromadzić deszczówkę, by powtórnie ją wykorzystać - na przykład do nawadniania gruntu, podlewania zieleni, tworzenia zapasów na czas suszy, poprawy jakości powietrza w upalne lata poprzez parowanie wody z otwartych zbiorników.

ZWIK wydając warunki techniczne na budowę przyłączy do kanalizacji deszczowej określa maksymalną ilość deszczówki, którą z konkretnej lokalizacji można odprowadzić pod ziemię do kanałów. Pozostała cześć musi być zatrzymywana na miejscu w nieckach, rowach retencyjno-infiltracyjnych, zbiornikach skrzynkowych, studniach chłonnych czy w końcu otwartych stawach. Z nieruchomości położonych w pobliżu rzek nie wolno już odprowadzać deszczówki do miejskiej kanalizacji - tylko bezpośrednio do płynącego nieopodal cieku- podkreśla łódzki ZWIK.

Źródło i fot.: ZWIK w Łodzi

 

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

ŁUKASZ TOMKÓW Dodany dnia: 4 maja 2023 14:15
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Kawa z ekspertem 18 maja…

    Praktyczne zastosowanie regulacji prawnych w zakresie zagospodarowania wód opadowych…

    Modernizacja za 211 mln …

    Opole ma nową oczyszczalnię

    Wodociągi Kieleckie w el…

    Pieniądze mają już „w kieszeni”

    Pierwszy elektryk w PWiK…

    Oborniki dołączają do zielonej transformacji miast