Projekt City Water Circles
Deszczowy ogród w Bydgoszczy
W Bydgoszczy, przy muzealnym budynku, nazywanym „Pałacykiem”, powstała pokazowa i pilotażowa koncepcja instalacji zagospodarowania spływu wody opadowej z uwzględnieniem typowych ogrodów deszczowych.
Instalacja, jak informuje MWiK w Bydgoszczy, powstała w ramach projektu CWC (City Water Circles). Bydgoszcz – obok takich europejskich miast – jak Budapeszt, Turyn czy Split – włączyła się w realizację unijnego projektu CWC – obieg wody w mieście. Ten pilotażowy program ma być punktem wyjścia do poprawy zarządzania miejskimi wodami opadowymi poprzez wprowadzenie nowatorskich podejść, zwłaszcza w centrum miasta. Ważnym elementem – poza technicznym rozwiązaniem – będzie również współpraca między wydziałami i testowanie tej nowej inwestycji przez pracowników miasta.
W projekcie wykorzystaliśmy kilka rekomendowanych rozwiązań zielono – niebieskich dla niewielkich budynków, np. domów jednorodzinnych. Pierwsze z nich to przejęcie spływu wody opadowej odprowadzanej do tej pory do kanalizacji deszczowej, do zbiorników – w naszym przypadku – beczek na deszczówkę. Kolejne to zagospodarowanie wód opadowych w ogrodach deszczowych. Zastosowaliśmy trzy typy takich ogrodów – dwa rodzaje ogrodów w gruncie – uszczelniony, w którym będzie utrzymywało się lustro wody oraz infiltracyjny, który przede wszystkim będzie oddawał napływające wody opadowe do gruntu, a także ogród w szczelnym pojemniku. Wody opadowe z dachu budynku są kierowane do suchych strumieni, którymi przepływają do poszczególnych ogrodów deszczowych, zasilają rośliny a w części infiltracyjnej – wsiąkają w grunt. Ogrody zostały obsadzone roślinnością hydrofitową, która jest odporna zarówno na silne zalewanie jak i na następujące później okresy suszy a dodatkowo ma zdolności oczyszczające wodę z zanieczyszczeń- informuje MWiK w Bydgoszczy.
Miejska spółka przekonuje też, że utrzymanie i pielęgnacja takiego „deszczowego ogrodu” jest znaczenie prostsza niż tradycyjnych rabat.
Redaktor Wodociągowiec
Źródło:MWiK Bydgoszcz