Inwestycje

Drugi rurociąg pod Wisłą gotowy

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 18 lipca 2021 22:06

MPWiK Warszawa

Drugi rurociąg pod Wisłą gotowy

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A. zakończyła drążenie pod Wisłą  drugiego z rurociągów alternatywnego układu do przesyłu ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy. Budowa drugiego kolektora, podobnie jak pierwszego, odbywała się bezwykopowo metodą direct pipe.

Prace polegały  na wykonaniu otworu wiertniczego tarczą drążącą z równoległą instalacją kolejnych sesji (tzw. lir) rurociągu stalowego o średnicy 1,2 m. Łączna podziemna długość  kolektora wynosi prawie 800 m. Generalnym wykonawcą inwestycji była Inżynieria Rzeszów S. A., która wybudowała także pierwszy rurociąg. Umowa na wykonanie nitki B, po przeprowadzeniu zamówienia publicznego, została podpisana na początku lutego 2021 r., wówczas także rozpoczęły się prace przygotowawcze i projektowe. Zaś samo drążenie instalacji  trwało przez cały maj i zakończyło się zgodnie z planem 31 maja 2021 r., kiedy tarcza drążąca dotarła do punktu docelowego po lewej stronie Wisły.

„Jednocześnie wybudowano komory połączeniowe, przeprowadzono niezbędne prace przyłączeniowe oraz wykonano testy szczelności i próby ciśnieniowe nowego rurociągu. Z końcem czerwca br. rozpoczął się rozruch, a drugi rurociąg jest zdolny do  eksploatacji, co oznacza, że mogą nim płynąć ścieki do oczyszczalni „Czajka”- informuje MPWiK w Warszawie.

 

Równolegle z tymi pracami powstał jeszcze jeden (trzeci), uzupełniający naziemny rurociąg, łączący istniejącą infrastrukturę naziemną po obu stronach rzeki (pompownię na lewym brzegu i komorę rozprężną na prawym brzegu Wisły) z rurociągami pod korytem rzeki. Uruchomienie dodatkowego rurociągu ma za zadanie wzmocnienie  wydajność przesyłu do czasu całkowitego zakończenia  budowanego obecnie alternatywnego układu przesyłowego.

Kolejna faza

Oddanie do eksploatacji drugiego kolektora pod Wisłą zamyka I fazę budowy alternatywnego układu przesyłowego, jednocześnie trwają dalsze prace w celu terminowego zakończenia całej inwestycji.

W dniu 11 czerwca 2021 r. po zakończeniu przetargu, podpisaliśmy umowę z firmą BUDIMEX S.A. o wartości prawie 58 mln zł netto na wykonanie sieci i obiektów łączących wykonane rurociągi pod Wisłą zakładami „Świderska”  i „Farysa”.

Prace obejmują wykonanie projektu, budowę oraz uruchomienie docelowej infrastruktury nowego alternatywnego układu, czyli komory wylotowej wraz z związanymi sieciami i obiektami przy ul. Świderskiej oraz pozostałych sieci i obiektów od strony ul. Farysa. Zgodnie z decyzją PINB prace powinny zostać zakończone w III kwartale 2022 r. Po zrealizowaniu tych prac oraz dzięki wykonanym już rurociągom pod Wisłą, możliwy będzie grawitacyjny transfer ścieków bez konieczności wykorzystywania agregatów pompowych. Tym samym powstanie alternatywny układ przesyłowy.

W  pogodzie suchej z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka” średnio dobowo przepływa 220 tys. m3 ścieków, tj. ok. 2 – 3 m3/s. Przepustowość układu przesyłowego pod Wisłą (obecnie wyłączony z użytkowania) umożliwiała transfer ścieków nawet pięć razy wyższy  tj. maks 10,85 m3/s. Układ ten bowiem zaprojektowano z dużą rezerwą z uwagi na rozwój miasta oraz pogodę deszczową.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWiK Warszawa

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 18 lipca 2021 22:06
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Kierownik laboratorium z…

  Czy aby na pewno?

  Udostępnienie wód termal…

  Połowa wniosków z rekomendacją

  Niebezpiecznie na Śląsku

  Opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia

  Proces zmiany systemu w …

  Co łączy edukację w czasie pandemii ?