Działalność bieżąca

Drzewo zamiast zadaszenia i ogród deszczowy zamiast kanału

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 3 czerwca 2022 07:57

Jakie funkcje w mieście pełnią rośliny?

To nie tylko Zieleń to istotny element infrastruktury drogowej. Dlatego co roku  warszawskie ulice wzbogacane są o nowe nasadzenia. O to w Stolicy dba Zarząd Dróg Miejskich i przekonuje, że  rośliny m.in. oczyszczają powietrze, poprawiają retencję wody, stanowią naturalne wygrodzenia, odgradzają od miejskiego zgiełku, ale pełnią  też funkcje społeczne.

Ulica służy przede wszystkim do przemieszczania się. Zieleń sprawia, że jest to przyjemne. Rośliny wzbogacają przestrzeń publiczną, ale ich rola nie kończy się na byciu ozdobą. Można rozróżnić wiele funkcji, jakie spełniają – biologiczną (przyrodniczą), społeczną, urbanistyczną czy techniczną.

Funkcja biologiczna, czyli miasto to też ekosystem

Duża gęstość zaludnienia i uprzemysłowienie wpływają na zanieczyszczenie gleby, wody i powietrza. W mieście zagrożenia z tym związane są szczególnie wysokie. Dlatego rośliny w aglomeracjach mają ogromne znaczenie, bo odgrywają podstawową rolę w kształtowaniu środowiska. Mają zdolności fitoremediacyjne, co oznacza, że są w stanie pochłaniać, magazynować lub przetwarzać szkodliwe substancje. Przyczyniają się więc do oczyszczania i detoksyfikacji powietrza, wody, a nawet gleby.

Miasta to „wyspy ciepła”, bo zwłaszcza latem nagrzane słońcem budynki, chodniki i jezdnie oddają ciepło. W globalnej skali powoduje ocieplanie się klimatu. Zieleń ogranicza to zjawisko. Każde drzewo daje cień, ale szpaler drzew lokalnie obniża temperaturę. Przy 30-stopniowym upale asfalt może się nagrzać nawet do 50 stopni. Tymczasem powierzchnie trawników są tylko nieznacznie cieplejsze od temperatury powietrza, zaś miejsca pod koronami drzew są od niej o kilka stopni chłodniejsze. Dlatego tak ważne jest zadrzewianie placów czy ulic, a idealnym przykładem może być ul. Świętokrzyska i park na północ od Pałacu Kultury i Nauki.

Zieleń ułatwia walkę z efektami zmian klimatu. Nawalne deszcze dziś są znacznie częstsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Gdy w ciągu krótkiego czasu z nieba spada duża ilość wody, efektem są lokalne podtopienia i zalania ulic. Ogrody deszczowe pełnią funkcje retencyjne dla wody opadowej. Oznacza to, że są w stanie ją gromadzić i na dłuższy czas zatrzymać (np. ogrody deszczowe na ul. Francuskiej, czy powstające wzdłuż „obwodnicy Gocławia). Każdy fragment obsadzony roślinnością ogranicza spływ powierzchniowy. Zgromadzona przez rośliny woda jest częściowo oddawana do atmosfery dzięki zjawisku transpiracji, częściowo paruje z powierzchni gleby. Stąd np. istotne było zazielenienie ronda Dmowskiego, gdzie w ramach ostatniej przebudowy posadziliśmy 2/3 hektara roślin.

Ostatnim aspektem biologicznym jest poprawa bioróżnorodności. Ekosystemy miejskie są ubogie w porównaniu do naturalnych. Istotnie jest sprzyjanie ich naturalnej rozbudowie. Rośliny są miejscem schronienia i źródłem pożywienia dla zwierząt. Drzewa stanowią dla nich miejsce odpoczynku, żerowania czy wychowu młodych. Ptaki w mieście pełnią ważną rolę, np. ich pożywieniem są dokuczliwe dla człowieka owady. Z kolei te pożyteczne, np. zapylacze, znajdują w nich schronienie. Wartość stanowią także mikroorganizmy, które są niewidocznymi dla oka filarami skomplikowanych układów przyrodniczych.

Funkcja społeczna, czyli zieleń zwiększa wartość nieruchomości

Korzyści z zieleni mieszkańcy miast docenią nie tylko wtedy, gdy latem skryją się w cieniu, czekając na autobus. Rośliny poprawiają samopoczucie. Idąc ładną alejką ze szpalerami drzew po jednej i rabatami kwiatowymi po drugiej stronie, czujemy się lepiej, jesteśmy zrelaksowani.

Nie zawsze jest czas na to, żeby pójść do parku i nie zawsze znajdują się one blisko, więc ulice bogate w zieleń są szczególnie cenne. Przyjemniej się nimi porusza, lepiej się przy nich mieszka. Dlatego rośliny wpływają na przestrzeń publiczną i mogą zwiększać wartość nieruchomości. Im bardziej zielone osiedle, tym bardziej kuszące dla szukających nowego lokum. Każdy deweloper pochwali się bliskością parku, a na wizualizacjach umieści tyle zieleni, ile zdoła. Nie dziwi też, jakie emocje wzbudza fakt, że wzdłuż przebudowanego centralnego odcinka ul. L. Kondratowicza na Targówku stanie docelowo ok. tysiąca drzew.

Zieleń poprawia samopoczucie nie tylko przez aspekty wizualne. Szpalery drzew w mieście ograniczają hałas. Dorodne sztuki sadzone w pasach o szerokości 7-8 m przy głównych arteriach potrafią go stłumić nawet o ponad 10 dB. Młodsze, niedawno posadzone drzewa też okazują się pomocne, bo choć znacznie nie ograniczą hałasu, to i tak są w stanie go rozproszyć, zmniejszając jego dokuczliwość. Taką rolę spełnia zieleń np. w Al. Ujazdowskich, na ul. Wawelskiej czy wzdłuż ul. Żwirki i Wigury.

Funkcja urbanistyczna, czyli spotkajmy się przy drzewie

Odpowiednio dobrane i posadzone drzewa oraz krzewy nie tylko upiększają miejską przestrzeń publiczną. Pozwalają na nią wpływać i ją kształtować. Szpalery drzew podkreślają osie ulic i deptaków, wydłużając je i nadając rytm kompozycji – drzewa pojawiają się jednakowych odstępach, powtórzone, co ma znaczenie analogiczne jak w muzyce. To z kolei może przekładać się na urozmaicenie krajobrazu, a w dalszej konsekwencji na zaciekawienie mieszkańców i skłonienie ich np. do spacerowania takimi malowniczymi alejkami. Rośliny dzięki swojej plastyczności i zmienności sezonowej urozmaicają przestrzeń miast. Taką właśnie rolę już zaczęły pełnić 22 klony polne posadzone na przebudowywanym tzw. placu Pięciu Rogów, gdzie wyznaczają m.in. przebieg ulic Szpitalnej i Chmielnej.

Funkcja orientacyjna

Urbanistycznie rośliny są również dobrymi punktami orientacyjnymi. Odpowiednio wkomponowane w budynki mogą je dodatkowo akcentować. Dzięki temu sprawiają, że dany obiekt czy plac stają się bardziej rozpoznawalne, a co za tym idzie – atrakcyjniejsze dla przechodzących obok mieszkańców. Przykładami choćby magnolie na pl. Trzech Krzyży, wierzba przy Domu Sztuki na ul. Wiolinowej czy dąb na pl. Zamkowym.

Funkcja techniczna, czyli krzewy zamiast słupków

Jednak wiele urbanistycznych zalet zieleni przenika się z technicznymi. Odpowiednio ulokowana zieleń stanowi element infrastruktury i ją utrwala. Zazwyczaj w miejscach, w których nielegalne parkowanie było nagminne, doraźnie wstawiamy słupki. Długofalowo dążymy jednak do naturalnych wygrodzeń, a takie stanowi właśnie zieleń. W ten sposób w ostatnich kilkunastu miesiącach zlikwidowaliśmy nieprzepisowy postój np. na ulicach Saskiej czy Międzynarodowej (nieopodal skrzyżowania z al. Waszyngtona).

Płyty chodnikowe i asfalt zdejmujemy także w miejscach, gdzie były zwyczajnie zbędne, bo nie stanowiły ciągu pieszego czy niezbędnego elementu jezdni. Dodając zieleni, zmieniamy charakter ulicy, a także ukierunkowujemy na niej ruch. Dlatego tzw. rozpłytowania staramy się wykonywać np. przy drogach dla rowerów. Ze względu na podziemne sieci nie zawsze jest to możliwe, ale tam, gdzie da się to zrobić, sadzimy krzewy i byliny. Przykładem choćby finalizowana budowa ciągu pieszo-rowerowego od stacji metra Szwedzka do przystanku kolejowego Warszawa Targówek. W projekcie dorzuciliśmy 12 drzew i 4,4 tys. krzewów. Ruch pieszy od rowerowego rozdzielać zaś będzie zieleń np. na centralnym odcinku ul. Marszałkowskiej.

Jesienią i zimą drzewa i krzewy pozwalają osłaniać przed wiatrem i śniegiem. Sadzone zaś w środkowych pasach dróg stanowią ponadto osłonę przeciwko olśnieniom reflektorami mijanych pojazdów. Po zmroku można to sprawdzić na jakimkolwiek rondzie obsadzonym nieco wyższą roślinnością.

Nie można zapominać o stabilizacji skarp. Sadzi się na nich rośliny okrywowe, czyli takie, które silnie się rozkrzewiają, dając dobre pokrycie gruntu. Dzięki temu umacniają glebę, co zapobiega osuwiskom zboczy. Takie nasadzenia w mieście można zaobserwować choćby na węzłach drogowych, czyli przy wjazdach i zjazdach z głównych tras.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: ZDM w Warszawie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 3 czerwca 2022 07:57
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Nowy ekspert w Wodociągo…

    Kinga Okońska nowym ekspertem Wodociągowca.pl

    W Szczecinie dyskutowali…

    Jakie działania dedykowane są dla wodociągów w czasie kryzysu?

    Umowa na zaprojektowanie…

    Sosnowiec szykuje się do inwestycji

    Rozbudowa kanalizacji w …

    Kalwaria Zebrzydowska inwestuje w nowe sieci