Działalność bieżąca

Fala wtargnięć na obiekty wodociągowe nad Bałtykiem

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 12 listopada 2024 09:27

Jak informuje, w ślad za skandynawskimi mediami, portal spidersweb.pl w ostatnim czasie odnotowana została seria tajemniczych włamań do obiektów wodociągowych w Skandynawii. Według lokalnych służb, nadrzędnym celem sabotażu ma być wywołanie niepokojów wśród społeczeństwa.

Ostatni z ujawnionych incydentów pochodzi ze Szwecji. Doszło tam do wtargnięcia na teren obiektu w Bollnäs, który zaopatruje w wodę mieszkańców Bollnäs i Freluga. W związku z tym wydano ostrzeżenie dla blisko 30 tys. mieszkańców, iż jakość wody w obu miejscowościach nie jest gwarantowana. Mieszkańcy zmuszeni byli wodę gotować lub kupować w sklepach.

Nie był to odosobniony incydent w Skandynawii. Minionego lata włamywano się do wielu fińskich obiektów wodociągowych i oczyszczalni ścieków. Na uwagę zasługuje fakt, iż niczego nie ukradziono. Ale, jak zaznaczają służby, nie o majątek wod-kan tu chodzi.

Istnieją inne powody, dla których ludzie mogą chcieć włamać się do wodociągów. Na przykład aby je rozpoznać pod kątem przyszłych ataków, lub aby wzbudzić obawy społeczeństwa o bezpieczeństwo wody w kranach. Wyłączając uzdatnianie wody lub dodając zanieczyszczenie, intruz może zamienić życiodajny płyn w źródło choroby alarmują analitycy Foreign Policy.

W ostatnich miesiącach fińskie media nieustannie informowały o włamaniach do obiektów związanych z uzdatnianiem wody i oczyszczaniem ścieków. Na ten moment nie ustalono sprawców, a sytuacja wzbudza wiele pytań i wątpliwości wśród mieszkańców regionu.

Mało prawdopodobne jest, aby intruzami byli zwykli przestępcy. To nie są włamania, których dopuszczają się złodzieje - powiedział, cytowany przez spidersweb.pl, emerytowany generał dywizji Pekka Toveri, były szef fińskiego wywiadu wojskowego, który jest obecnie członkiem Parlamentu Europejskiego.

Eksperci zwracają uwagę, że takie działania wpisują się w koncepcję wojny hybrydowej. To działania, które toczą się bez otwartego konfliktu zbrojnego, wykorzystujące takie narzędzia jak cyberataki, dezinformacja czy sabotaż infrastruktury krytycznej.

Ataki na systemy wodne są szczególnie niebezpieczne, ponieważ woda jest podstawowym elementem życia. Jej skażenie może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia publicznego.

Z podobnymi zdarzeniami, o czym Wodociagowiec.pl informował wielokrotnie, w pierwszej fazie inwazji na swój kraj mieli do czynienia ukraińcy. Rosjanie nie tylko ostrzeliwali obiekty energetyczne powodując przerwy w dostawie prądu, ale atakowali w przeróżny sposób obiekty wodociągowe, a celem tych ataków nie było wyłącznie spowodowanie przerw w dostawach wody. Odnotowywano także próby sabotażu, mające na celu zatrucie ujęć wody, a wraz z nimi, w sposób masowy mieszkańców całych miejscowości i obrońców terenów oblężonych.

W tym samym czasie, na co wielokrotnie wskazywaliśmy, polskie władze, zamiast wzmacniać, osłabiały przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne prowadząc z nimi „wojnę taryfową” zmierzającą do utraty płynności finansowej.

Dzisiaj zatem trzeba zadać sobie pytanie. Czy polska branża wodociągowa jest gotowa do odpierania ataków hybrydowych, walki z aktami sabotażu i dywersji?

Na to pytanie odpowiedzcie sobie Państwo sami.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 12 listopada 2024 09:27
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Białystok: roboty w tune…

    Białostockie Wodociągi finalizują budowę magistrali wodociągowej

    Będą spulchniać dno Wisły

    „Chude Wojtki” gotowe do pracy

    Związek Międzygminny zai…

    Podpisano umowę na rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej

    Łódzkie: 107 milionów dl…

    Województwo Łódzkie: 34 projekty z dofinansowaniem, 61 oczekujących