Wnioski taryfowe

Jaka będzie odpowiedź Wód Polskich?

Szymon Różański Dodany dnia: 17 lipca 2023 18:54

Aquanet, zgodnie z zapowiedziami złożył do Wód Polskich wniosek o skrócenie obowiązywania aktualnej taryfy, wnioskując jednocześnie o zatwierdzenie nowej taryfy za wodę i ścieki. Aktualnie obowiązująca taryfa została zatwierdzona we wrześniu 2021 roku.

Przyjęte wówczas wskaźniki waloryzacji jak i poziom inflacji okazały się mocno niedoszacowane oraz zdezaktualizowały się z przyczyn od Spółki niezależnych, a wynikających z panującej od dłuższego już czasu sytuacji makroekonomicznej i geopolitycznej w regionie.

„Z uwagi na drastyczną zmianę warunków ekonomicznych świadczonych usług, wzrost kosztów zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków Aquanet odnotował stratę na działalności wodociągowo-kanalizacyjnej - tylko w ostatnim okresie obrachunkowym (tj. od 1 kwietnia 2022 do 31 marca 2023) na poziomie: 52,8 mln zł”- informuje Aquanet.

Nowy wniosek taryfowy, który poznańska spółka złożyła dokładnie 3 lipca, uwzględnia ceny dla trzech kolejnych lat obowiązywania taryfy.

„We wniosku zaproponowaliśmy średni poziom podwyżki cen świadczonych usług w okresie 3 lat w wysokości 28 %. W przypadku gospodarstw domowych w pierwszym roku taryfy byłby to wzrost o 15,2% (w porównaniu z aktualną ceną) za dostarczanie wody i 20,3 % (w porównaniu z aktualną ceną) za odbiór ścieków”- zdradza Spółka.

Taki poziom podwyżki ceny za wodę i ścieki przy miesięcznym średnim zużyciu
(ok. 3m3) oznaczałby wzrost o ok. 9,98 zł brutto dla jednego mieszkańca w skali miesiąca.

„Swoimi działaniami Aquanet S.A. obejmuje obszar powiatu poznańskiego i kilku gmin z innych powiatów. By móc dalej prowadzić naszą działalność w sposób nieprzerwany, zapewniając jak najwyższą jakość usług, ponosimy coraz wyższe koszty, z których wiele jest od nas zupełnie niezależnych”- podkreśla Aquanet.

Dla porównania sam koszt energii elektrycznej w stosunku do roku 2021 wzrósł o ponad 143%. Żaden z naszych obiektów, czy to wodociągowy czy kanalizacyjny nie może funkcjonować bez prądu. Do realizacji procesów: pobierania, uzdatniania, dostarczania mieszkańcom do kranów wody (zapewniając przy tym odpowiednie jej ciśnienie), jak również procesów odbierania i oczyszczania zgodnie z wymaganymi normami ścieków, potrzebna jest energia elektryczna. Na sytuację Spółki w oczywisty sposób wpływa także inflacja oraz wzrost oprocentowania kredytów.

 

 

Źródło: Informacja prasowa

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 17 lipca 2023 18:54
  • Komentarze (1)
    Image placeholder
    Image placeholder

    Co na to Wody Polskie? Do wyborów zapewne odmowa, ale trzymam kciuki.

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Goleniów: udział Prokura…

    Burmistrz Goleniowa i Prezes GWiK powiedzieli "dość" i wezwali Prokuratora!

    Wodociągi Krakowa otrzy…

    Medal „Cracoviae Merenti” dla Krakowskich Wodociągów

    Mobilne pompy i brama pr…

    W Krakowie podpisano kolejne umowy

    Przepompownia ścieków

    Jak to działa ?