To, przed czym przestrzega od miesięcy cała branża wodociągowo – kanalizacyjna, czyli trwała utrata płynności finansowej przez zakłady wodociągowo – kanalizacyjne, dzieje się na naszych oczach.
Efektem drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej, powiązanym z brakiem zgody na skrócenie okresu obowiązywania taryfy i wprowadzenie z tego tytułu wyższych stawek opłat za wodę i ścieki przez regulatora, PGW Wody Polskie, pod koniec sierpnia upadł operator wodociągowo – kanalizacyjny, jakim jest Zakład Gospodarki Komunalnej w Jeleniewie.
Jak informuje Kazimierz Urynowicz, Wójt Gminy Jeleniewo, w pewnym momencie, wpływy pochodzące z dostarczania wody i odbioru ścieków nie pokrywały stale rosnących kosztów funkcjonowania zakładu. Sytuację mogłoby poprawić podniesienie opłat za wodę. Na to jednak nie wyraziły zgody Wody Polskie. Aby utrzymać normalne funkcjonowanie zakładu władze gminy powołały nową jednostkę budżetową, która przejmie kontrolę nad zaopatrywaniem mieszkańców w wodę.
„Wystąpiliśmy do Wód Polskich o skrócenie okresu obowiązywania obecnej taryfy ze względu na to, że wpływy uzyskiwane z tytułu dostawy wody i odbioru ścieków nie pokrywały kosztów utrzymania zakładu budżetowego” – powiedział dla Radia 5 Wójt Gminy Jeleniewo, Kazimierz Urynowicz – „Wody Polskie odmówiły nam, czyli nie zatwierdziły naszej propozycji więc byliśmy zmuszeni do likwidacji zakładu budżetowego i utworzenia jednostki budżetowej. Różnica polega na tym, że w przypadku jednostki budżetowej, samorząd może uzupełnić braki finansowe, czyli może udzielić jej dotacji, czego nie można było zrobić w przypadku zakładu budżetowego, który musi utrzymać się z własnych środków”
Najistotniejszym kosztem operacyjnym dla upadłego, a dokładniej rzecz ujmując, zlikwidowanego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jeleniewie były koszty energii elektrycznej, które sięgają około 40 proc. wszystkich wydatków.
„Ścieki i woda, to są hydrofornie i przepompownie, dla których działania niezbędna jest energia elektryczna. Blisko 40 % kosztów utrzymania Zakładu Gospodarki Komunalnej, to są koszty związane z energią, a jak wszyscy wiemy energia poszła bardzo dużo do góry” – dodaje w rozmowie z Radiem 5 K.Urynowicz.
Jak poinformował włodarz Gminy Jeleniewo, gminne wodociągi dalej będą ubiegać się o podniesienie opłat za wodę.