Trendy

Jubileusz Wodociągów Miasta Krakowa

Szymon Różański Dodany dnia: 14 lutego 2024 12:04

W 1898 roku Rada Miasta Krakowa podjęła kluczową uchwałę: „Postanawia się budowę wodociągu miejskiego pompowego o wydajności 16 000 m3 najwyższej dziennej dostawy […] zasilanego wodą gruntową z terenów wodonośnych w Bielanach”. Budowę według projektu inż. Romana Ingardena rozpoczęto rok później.

Wodociąg został ostatecznie oddany do użytku dokładnie 14 lutego 1901 r. O tym ważnym dla miasta i jego mieszkańców wydarzeniu tak pisał wówczas krakowski „Czas”, przypominają Wodociągi Miasta Krakowa:

„Akt otwarcia rozpoczął się nabożeństwem w kościele N. Maryi Panny (obecna Bazylika Mariacka), gdzie cichą mszę odprawił infułat archipresbyter X. Krzemieński. […] Po nabożeństwie przebrany w szaty pontyfikalne, wyszedł X. infułat archipresbyter Krzemieński z kościoła i udał się do studni wodociągowej stojącej na Rynku; […] Tu X. Krzemieński dopełnił aktu poświęcenia studni i na tem skończyła się uroczystość. [...] O g. 10 wyruszyli zebrani uczestnicy uroczystości kilkoma powozami do Bielan. Malowniczy widok przedstawia wspaniały zakład wodociągowy u stóp góry klasztornej. Na podwórzu zakładu tryskał ogromny wodotrysk. Goście udali się najpierw do ogromnej hali maszyn, przyozdobionej herbami, festonami i chorągwiami, gdzie był już zebrany personel biura wodociągowego. […] Następnie wręczył p. Ingarden prezydentowi miasta dwa złote klucze od zakładów wodociągowych, prosząc by pozwolił maszyny w ruch puścić. Prezydent miasta p. Friedlein przyjmując klucze – wyrażał wszystkim podziękowanie za dokładne i sumienne, a przedtem oszczędne wykonanie planów. Poczem wypowiadając słowa: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” przeciął biało-niebieską szarfę, przewiązaną około koła maszynowego.”

I tak niezmiennie od 123 lat, Zakład Uzdatniania Wody Bielany dostarcza dobrą wodę mieszkańcom Krakowa.

Źródło: Wodociągi Miasta Krakowa

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 14 lutego 2024 12:04
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Stopy procentowe ostro w…

  Wodociągowcy, trzymajcie się za kieszeń – koszty kredytów i pożyczek znowu wzrosną!

  Wodociągi Chrzanowskie: …

  Wyremontowana sala obsługi klienta Wodociągów Chrzanowskich robi wrażenie

  UWAGA: OSTRZEŻENIE HYDRO…

  IMGW ostrzega przed zagrożeniami hydrologicznymi