Działalność bieżąca

Kiedyś były ich tysiące - łódzkie zdroje uliczne

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 listopada 2021 15:52

Kiedyś były ich  tysiące - łódzkie zdroje uliczne

Po II wojnie światowej Łódź znajdowała się w czołówce polskich miast pod względem liczby instalowanych ulicznych zdrojów. Na początku lat 80-tych XX wieku było ich w naszym mieście aż 2 tysiące. Dziś zostało ich jeszcze 276.  Od początku tego roku wyłączono już 13 urządzeń tego typu.

Zdroje są likwidowane, gdyż z roku na rok maleje w Łodzi liczba budynków bez przyłączy wodociągowych. Najwięcej zdrojów zostało w dzielnicy Górna -142, na Widzewie jest ich 54, na Bałutach - 57, a na Polesiu - 23.

Po wojnie w Łodzi masowo przybywało mieszkańców. Szybkim, tanim i skutecznym sposobem na zapewnienie im dostępu do wody było montowanie zdrojów na ulicach. Na podłączenie budynków komunalnych do wodociągu brakowało pieniędzy, a dodatkowe koszty pochłaniałaby instalacja sieci rozdzielczej w każdej kamienicy. Jak na owe czasy zdroje wydawały się dla mieszkańców dobrym rozwiązaniem, bo nie musieli czerpać brudniej wody z podwórkowych studni. Po uruchomieniu zdrojów wyeliminowano korzystanie z wody gromadzonej na strychach kamienic w specjalnych żeliwnych zbiornikach. Woda w nich miała wyjątkowo złą jakość, ponieważ tych zbiorników nie czyszczono i nie dezynfekowano.

Do obowiązków pracowników ZWIK należy dbanie o stan techniczny istniejących jeszcze zdrojów. – „Każdy z nich jest sprawdzany przynajmniej dwa razy w roku, dbamy też o ich estetykę - malujemy metalowe kolumny zdrojów, sprzątamy otoczenie. Dysponujemy specjalistycznym sprzętem od odmrażania zdrojów. Przy użyciu gorącej wody o temperaturze 90 °C można rozmrozić każdy zdrój, nawet w największe mrozy. Obecne modele tych urządzeń są bardziej odporne na zamarzanie, niż te, które montowano kilkadziesiąt lat temu” – informuje łódzki ZWIK.

 Woda z łódzkich zdrojów jest systematycznie badana w laboratoriach ZWIK i Sanepidu. Jest więc zdatna do picia.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: ZWIK w Łodzi

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 listopada 2021 15:52
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Więcej czasu na uchwalen…

  Nowy termin dla gmin

  Strażniczki społeczeństw…

  W lipcu 2009 roku otrzymało swój pierwszy certyfikat

  888 paneli słonecznych j…

  Ruda Śląska: Zakończono prace montażowe oraz odbiory instalacji fotowoltaicznych

  Rzeszowski MPWiK zakończ…

  480 metrów sieci kanalizacji sanitarnej bez rozkopywania i paraliżu