Zgodnie z komunikatem prasowym Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za brak transpozycji dyrektywy w sprawie wody pitnej.
Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzyjęciem przepisów krajowych transponujących przekształconą dyrektywę w sprawie wody pitnej (dyrektywa (UE) 2020/2184).
Dyrektywa w wersji przekształconej ma przyczyniać się do większej ochrony zdrowia ludzkiego ponieważ aktualizuje normy jakości wody, przeciwdziała substancjom szkodliwym i umożliwia uzyskanie czystszej wody wodociągowej. Dyrektywa w wersji przekształconej ma również na celu rozwiązanie kwestii wycieków wody, ponieważ obecnie w Unii Europejskiej straty uzdatnionej wody podczas dystrybucji wynoszą średnio 30 %.
Państwa członkowskie miały dokonać transpozycji dyrektywy do prawa krajowego i zastosować się do jej przepisów do dnia 12 stycznia 2023 r.
W marcu 2023 r. Komisja skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia w związku z nieprzyjęciem środków transponujących dyrektywę w sprawie wody pitnej i brakiem powiadomienia w tym względzie. Komisja uważa, że wysiłki polskich władz były jak dotąd niewystarczające, i w związku z tym skierowała sprawę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o nałożenie sankcji finansowych.
Warto przypomnieć przy tej okazji, że polski proces legislacyjny zakładający wdrożenie dyrektywy jest w toku od sierpnia 2022 r. Śledzić można go na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Obecnie projekt znajduje się na etapie po zakończeniu posiedzenia komisji prawniczej, w świetle której ustaleń Rządowe Centrum Legislacji zaleciło ponowne rozpatrzenie projektu przez Stały Komitet Rady Ministrów – ze względu na zakres zmian i korekt przedstawianych w trakcie prac komisji.
Autor:
Źródło: