Kraków. Zakończno prace związane z budową nowego separatora substancji ropopochodnych kanalizacji opadowej przy ul. Macieja Dębskiego. Woda deszczowa z tego miejsca płynie dalej do Wilgi i Wisły.
Inwestycja powstawała od lipca br. poprzedziły ją prace geodezyjne, pomiarowe i wykopowe. Całkowity koszt nowego „ekologicznego sita” substancji ropopochodnych to ponad 87 tys. zł. Inwestorem była krakowska jednostka podlegająca miastu Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW).
Komora urządzenia została zakopana w ziemi i nie jest już widoczna dla przechodniów. Natomiast rola podziemnych urządzeń jest bardzo ważna, bo oczyszczają wodę z substancji ropopochodnych, które dostają się z drogi z wodami opadowymi do kanalizacji deszczowej. Po oczyszczeniu w separatorach i osadnikach woda deszczowa może spłynąć do pobliskiego miejskiego cieku przy ul. Dębskiego.
Sam separator ma on kształt walca. Wykonany jest ze specjalnego betonu o konstrukcji monolitycznej, gwarantującej szczelność urządzenia. Wcześniej w tym samym miejscu przy ul. Kałuszyńskiej zamontowany został osadnik służący wychwyceniu z deszczówki ciał stałych np. piasku, gleby itd. Urządzenia redukują zanieczyszczenia w 60–80% w przypadku osadników i prawie 95% jeśli chodzi o separatory.
Praca urządzeń podczyszczających ukierunkowana jest na to, aby woda z deszczówki przedostająca się do miejskich potoków była czysta. W planach KEGW jest budowa kolejnych tego typu urządzeń. W przygotowaniu jest 8 podczyszczaczy – w różnych częściach Krakowa. Zabezpieczone zostaną wyloty przy ul.: Dąbskiej, Lipowskiego, Wańkowicza, Makuszyńskiego, Kosocickiej, Lotniczej, Zamłynie i Na Blonie. Zakończono prace nad dokumentacjami projektowymi wymienionych inwestycji oraz posiada niezbędne decyzje administracyjne niezbędne do realizacji działań w terenie. Całkowity koszt budowy urządzeń to ponad 7 mln zł.
Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW) jest pierwszą w Polsce wyspecjalizowaną jednostką samorządową powołaną, by adaptować miasto do zmian klimatu. Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna nie posiada osobowości prawnej, działa jako jednostka budżetowa, która została powołana do życia uchwałą Rady Miasta Krakowa z dnia 17 lipca 2019 r. KEGW funkcjonuje od 1 stycznia 2020 roku, zajmuje się m.in. budową i utrzymaniem systemu odwodnienia miasta, ochroną przeciwpowodziową i inwestycjami w odnawialne źródła energii.
Źródło: KEGW