Trendy

Kruszywa lekkie – przyszłość w budownictwie?

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 listopada 2020 16:45

Kruszywa lekkie – przyszłość w budownictwie? IMBiGS: Nowa metoda zagospodarowania osadów

Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie opracował nową metodę zagospodarowania osadów ściekowych. Co ciekawe w odróżnieniu od innych metod osady ściekowe kierowane do tego procesu mogą mieć zawartość suchej masy w granicach 20%.

Opracowany w IMBiGS proces otrzymywania nowego rodzaju kruszyw lekkich polega na przeprowadzeniu syntezy termicznej co najmniej trzech różnych surowców odpadowych, w tym osadów ściekowych jako jednego z głównych składników.

Technologia ta jest całkowicie bezodpadowa oraz chroniona patentem europejskim. W procesie tym osady ściekowe to produkt bazowy stanowiący około 60 proc. wkładu – tworzą go jeszcze: krzemionkowy odpad (ziarna <0,063 mm) powstający podczas produkcji kruszyw naturalnych i nie wykorzystywanych gospodarczo, popioły lotne ze spalarni odpadów komunalnych, z elektrociepłowni lub innych procesów spalania, w tym kwalifikowane jako niebezpieczne. Ostatnim dodatkiem jest stłuczka szklana – może ona być również zanieczyszczona np. pochodzić np. z recyklingu szkła kineskopowego. Jednak można również tak poprowadzić proces, żeby stłuczka szklana nie była składnikiem koniecznym.

Powstające w wyniku procesu kruszywa lekkie mają szerokie zastosowanie w gospodarce – można je porównać z keramzytem. Możemy uzyskać z niego lekki beton kruszywowy mający wykorzystanie do produkcji prefabrykatów drobno- i wielkowymiarowych, pełniących zarówno funkcję nośną, jak i nienośną w obiektach budowlanych. Betony uzyskiwane z tego kruszywa mają korzystną relację niskiej gęstości i odpowiednio wysokiej wytrzymałości. Dzięki właściwościom konstrukcyjnym, izolacyjnym oraz akustycznym ma szerokie zastosowanie. W budownictwie drogowym można je zastosować do wykonania lekkich nasypów konstrukcji oporowych i inżynierskich i na podbudowy drogowe. Nadają się również tworzenia do izolacji termicznych oraz jako składnik drenaży, komponent substratów dla rolnictwa i ogrodnictwa, przy uprawach bioponicznych czy konstruowaniu warstw składających się na zielone dachy.

Opr. Red. Wodociagowiec.pl

Źródło: Adam Gołębiewski/ Główny specjalista ds. technicznych IGWP

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 16 listopada 2020 16:45
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Przyjmą uczniów z techni…

    Wodociągi Leszczyńskie stawiają na kształcenie przyszłych pracowników

    Udostępnienie wód termal…

    Połowa wniosków z rekomendacją

    Wyjaśnienia RZGW we Wroc…

    Wyjaśnienia RZGW we Wrocławiu

    Zabrze: rewitalizacja wi…

    Od września obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym