Trendy

Łódź: Trwają prace na Placu Wolności

Szymon Różański Dodany dnia: 15 lipca 2022 13:19

Na łódzkim placu Wolności, podczas prowadzonych prac remontowych odnaleziono pozostałości po zabytkowych miejskich studniach. Przy Muzeum Etnograficznym właśnie odkryto ceglaną obudowę jednego z najstarszych w mieście publicznych ujęć.

Tak jak przypuszczano, na palcu Wolności działały 4 ogólnodostępne studnie, które sięgały w głąb ziemi na około 50 metrów. Najstarsza z nich stała przy ratuszu. Żeliwne, ozdobne  obudowy zabytkowych studni widać dobrze na zdjęciu Bronisława Wilkoszewskiego z końca XIX wieku. Oprócz placu Wolności publiczne ujęcia wody funkcjonowały na Piotrkowskiej, Al. Kościuszki, Wólczańskiej, na placu Kościelnym, placu Dąbrowskiego, na rynkach: Starym, Górnym, Wodnym i Zielonym. 

Wobec braku sieci wodociągowej w Łodzi mieszkańcy musieli czerpać wodę wyłącznie ze studni – szacuje się, że było ich około 10 tysięcy - publicznych, podwórkowych i fabrycznych oraz w parkach. Z powodu nadmiernego poboru wody przez fabryki i mieszkańców często wysychały i wymagały pogłębiania. W Łodzi walczono o dostęp do wody. Była drogocennym towarem, zarówno dla mieszkańców, jak i właścicieli zakładów. Lepszej jakości woda oznaczała niższe koszty produkcji przędzy czy wykańczania materiałów. Najgłębsze studnie podwórkowe miały ponad 100 metrów, te fabryczne ponad 600 metrów. Nagromadzenie studni w śródmieściu Łodzi było tak wielkie, że nadmierne korzystanie z jednej kończyło się brakiem wody w ujęciach na sąsiednich podwórkach. Woda z nich była często skażona bakteriami, gdyż zbyt blisko ujęć budowano kloaczne doły. Woda z miejskiego wodociągu popłynęła do mieszkań w śródmieściu dopiero po II wojnie światowej.

Przy odkrytej  studni znaleziono komorę po mechanicznej pompie. Studnia jest zasypana, ale archeolodzy podejmą próbę jej częściowego odkrycia- informuje łódzki ZWIK.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: ZWIK w Łodzi

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 15 lipca 2022 13:19
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Świebodzin: instalacja k…

    Nawet 600 tys. zł oszczędności na kosztach energii elektrycznej

    Narodowe Centrum Badań i…

    Technologie małej retencji- trwa nabór

    Śluza przekopu po testach

    Budowa kanału na Mierzei Wiślanej

    Poidełku nie straszna ni…

    Nowy pitnik w Nowinach